Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik Nasıl Kontrol Edilir?
#1
Kekemelik Nasıl Kontrol Edilir?

Çoğu insan, görüşmeden önce kamuya açık konuşma korkusu veya şiddetli endişe yaşadı. Kekemelik ve durgunluk fiziksel bir konuşma engelli olsa da, en önemli etkilerinden biri günlük konuşmada bu korkuya neden olmaktır ve bu korku da kekemeyi daha da kötüleştirir. Bir tıncırı tamamen tedavi etmenin bir yolu olmamasına rağmen, bu endişe ve stres döngüsünü kırmak için ciddiyetini azaltabilir ve yaşamınız üzerindeki etkisini en aza indirebilir.

1-)Kekemeliğe Karşı Kaygıyı Azaltma
Bir kişi kekelendiğinde, kekemelik konuşmasını tamamen engelleyebilir, sesleri tekrar etmelerine neden olabilir veya çok uzun süre bir sese "yapışmalarına" neden olabilir. Bir blok sırasında, sesli akorlar büyük bir güçle birlikte itilir ve gerginlik serbest bırakılıncaya kadar kişi konuşamaz. Kekeme konusunda rahat olmak ve aşağıdaki teknikleri uygulamak bu gerginliği daha az şiddetli hale getirecektir.
Kekemelik için bir tedavi olmasa da, bu teknikler çok daha küçük bir engel olana kadar yönetilebilir seviyelere indirmenize yardımcı olacaktır. Stutters olan insanlar konuşmaya dayanan alanlarda spor yorumları, TV gazeteciliği, oyunculuk ve şarkı söyleme gibi alanlarda ödüller kazandı. 

2-)
Utancından dışarı çık. Kekemeliğin düşük zeka, kişisel hatalar veya kötü ebeveynlik ile ilgisi yoktur.  Bu, özellikle gergin veya endişeli bir kişi olduğun anlamına gelmez, sadece birilerini tedirgin edebilecek kekemelik durumlarına maruz kaldığın anlamına gelmez. Kekemenin, senin kim olduğunla ilgisi olmadığını fark et. Utanç hissetmek normaldir, ancak bunun arkasında rasyonel bir neden olmadığını anlamak, utancınızı daha az ve daha az acı verici hissetmenize yardımcı olabilir.

3-)
Destekleyici kişilerin önünde konuşma pratiği yapın. Büyük olasılıkla arkadaşlarınız ve aileniz kekelemenizi bildiğinden, kekelemenizi onlara “açığa vurma” konusunda endişelenmek için hiçbir neden yoktur. Konuşma pratiği yapmak istediğinize açık olun, onlara yüksek sesle okuyun veya bir sohbete katılmak için çaba gösterin. Bu atılması iyi bir adımdır ve ne yaptığınızı onlara bildirirseniz destekleyici arkadaşların desteklemesi gereken bir adımdır.

4-)
Konuşma durumlarından kaçınmayı bırakın. Kekeme yapan birçok kişi, belirli seslerden kaçınarak veya stresli konuşma durumlarından tamamen kaçınarak gerçeği gizlemeye çalışır. Zorbalar hakkında konuşmak için kendi yolunuzdan çıkmanıza gerek yok, ancak arkadaşlarınızla, destekleyici aile üyeleriniz ve yabancılarla konuşurken geri çekilmemeye veya daha güvenli kelimeler kullanmaya çalışmayın. Kekemelik yaparken yaptığınız konuşmalar ne kadar çok olursa, sizi sandığınızdan daha fazla rahatsız etmeyecek veya diğer insanları rahatsız etmeyeceğinin farkına varacaksınız.

5-)
Seni saran insanların davranışlarını ele al. Zorbalar bir şeydir; Seni sinirlendirmeye veya sinirlendirmeye çalışıyorlar ve onları görmezden gelmek veya davranışlarını otoritelere bildirmek en iyisi . Öte yandan arkadaşların birbirlerini desteklemesi gerekiyor. Bir arkadaşınız kekelemenizi sizi endişelendirebilecek bir şekilde anlatırsa, sizi rahatsız etmelerini sağlayın. Onlara eski alışkanlıklara geri döndüklerini hatırlatın ve acı çekmeye devam ederlerse birlikte daha az zaman geçirmeniz gerekebileceği konusunda uyarın.

6-)
Kekemelik kullananlar için bir destek grubuna katılın. Bölgenizdeki kekemelik destek grubu için çevrimiçi arama yapın veya çevrimiçi bir foruma katılın. Birçok zorlukta olduğu gibi, deneyimlerini paylaşan bir grup insan varsa kekemelik yapmakla baş etmek daha kolay olabilir. Bunlar ayrıca kekemizi yönetmek veya kekemelik korkusunu azaltmak hakkında daha fazla öneri bulmak için mükemmel yerlerdir.
Ulusal kekemelik dernekleri Hindistan , Birleşik Krallık ve diğer birçok ülkede var.
Kekemizi tamamen iyileştirme ihtiyacı hissetmeyin. Kekemelik nadiren kaybolur, ancak bu kontrol edemediğiniz anlamına gelmez. Konuşma durumlarında asgari endişe ile çalışmaya başladığınızda, kekeliğiniz kısa bir süre daha şiddetli hale geldiğinde panik yapmanıza gerek kalmaz. Kaygınızı azaltmak, bir kekemelik ile yaşamanıza ve neden olduğu stres miktarını en aza indirmenize yardımcı olur.

7-)
Kekemelik yapmadığınızda rahat bir tempoda konuşun. Aktif olarak kekemelik yapmazken konuşma düzeninizi yavaşlatmanıza, hızlandırmanıza veya değiştirmenize gerek yoktur. Bir seferde sadece birkaç kelime için kesinti olmadan konuşsanız bile, kekemelikten kaçınmak için konuşma düzenlerinizi değiştirmeye çalışmak yerine, normal hızda konuşun. Gevşemek ve söylediklerinize odaklanmak yerine gergin olmak ve nasıl söylediğinize odaklanmak daha etkilidir.

8-)
Kekeme almak için ihtiyacınız olan her zaman ayırın. Başlıca bir endişe kaynağı ve bazı insanların kekeleyen başlıca nedeni, bir kelimeyi derhal itmeniz gerektiği hissidir. Aslında, kekemelik engeline ulaştığınızda yavaşlamak veya duraklatmak sizi daha yumuşak ve daha az endişe duymaya zorlayabilir.

9-)
Nefesini akmaya devam et. Bir kelimeye takıldığınızda, ilk tepkiniz nefesini tutmak ve kelimeyi zorlamaya çalışmak olacaktır. Bu sadece kekemeliği kötüleştirir. Konuşurken nefesinize odaklanmanız gerekir. Bir blokta sıkışıp kaldığınızda, duraklayın, bir nefes alın ve yavaşça nefes alırken kelimeyi söylemeyi tekrar deneyin. Nefes aldığınızda, ses akorlarınız konuşmanıza izin vererek rahatlar ve açılır. Söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak pratikte daha kolay olabilir.

10-)
Sahte kekemelik alıştırması yapın. Paradoksal olarak, zor sesleri bilerek yineleyerek kekelemenizi yönetmenize yardımcı olabilirsiniz. Konuşmanızı kontrol edemediğiniz zamanlardan endişe duyuyorsanız, bu kontrolü tekrar kazanmak için sesleri kasten yapın. "ddd dog" derken. kekemelikten "ddd-dog" dan farklı. Yol boyunca tam kelimeye zorlamaya çalışmazsın. Sesi açık ve yavaş hale getirerek söyleyin, sonra hazır olduğunuzda kelimeye devam edin. Tekrar kekemeye başlarsanız, tekrar denemek için hazır hissedene kadar sesi tekrarlayın.
Bu, özellikle kekemizi kabul etmek yerine saklamak için alışkınsanız, rahat etmek için çok pratik yapabilir. Gerekirse önce kendinize uygulayın, sonra bu tekniği halka açık bir şekilde kullanmaya başlayın.
11-)
Daha kolay bir sese sahip bir engele yol açın. Kekeme yapan insanlar arasında ortak bir tecrübe “duvar” hissi veya bildikleri bir engel olduğu belli bir seste ortaya çıkmasıdır. Sorun yaşamadığınız bir ses ile başa çıkarak bu engeli aşmayı kolaylaştırın. [6]Örneğin, bir nazal "mmmm" veya "nnnnn" sesi yapmak, k veya d gibi zor bir sert ünsüzün "gizlice" silmesine yardımcı olabilir. Yeterli uygulamada, bu zor sesleri normal şekilde söyleyebileceğinizden emin olabilir ve bu numarayı stresli durumlarda çantanızda tutarsınız.
M ve n sesleriyle ilgili sorun yaşıyorsanız, bunun yerine bir "ssss" veya "aaa" sesi deneyebilirsiniz.

12-)

Bir konuşma terapistine danışın. Kekemeliğin yaşamınız üzerindeki etkisini büyük ölçüde azaltabilmek için bir konuşma terapistini işe almak. Burada tarif edilen diğer tekniklerde olduğu gibi, bir konuşma terapistinin sizin için geliştirebileceği alıştırmalar ve tavsiyeler, kekemelik durumunuzu kontrol etmenize ve konuşma ve duygular üzerindeki etkisini tamamen azaltmanıza yardımcı olmaya yöneliktir. Bu terapi tekniklerini gerçek dünyada kullanmak çok fazla zaman alabilir, ancak sabrınız ve gerçekçi açıklamalarınızla konuşmanızı büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz.
Tavsiye veya egzersiz sizin için çalışmıyorsa, başka bir terapist bulmaya çalışın. Daha eski moda olan terapistler konuşmanızı yavaşlatmayı ya da birçok modern araştırmacının ve kekemelik yapan kişilerin karşı-üretken bulduklarını söyleyen başka egzersizler önerebilirler. 

13-)
Elektronik bir konuşma yardımı düşünün. Kekemeliğiniz hala ciddi endişe yaratıyorsa, kendinizi farklı bir şekilde ve gecikmeyle duymanızı sağlayan özel bir aygıt olan elektronik bir geri bildirim aygıtı satın alabilirsiniz. Ancak, bu cihazlar binlerce ABD dolarına mal olabilir ve mükemmel bir çözüm değildir. Sosyal toplantılar veya restoranlar gibi yüksek ortamlarda kullanılması zor olabilir. Bu cihazların bir tedavi olarak değil, bir yardım olarak faydalı olduğunu ve kaygı azaltma tekniklerini uygulamak ve bir konuşma terapistine danışmak için yararlı olduğunu unutmayın.

Kekeme bir çocuk için yardım:

14-)
Kekemeliği görmezden gelme. Birçok çocuk konuşmalarının ilk birkaç yılında bir kekeme geliştirir, ancak bir iki yıl içinde kekemeyi yitirmesine rağmen, bu onlara yardım etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Modern araştırma konusunda güncel olmayan konuşma terapistleri “uzaklaşana kadar beklemeyi” önerebilirler ancak çocuğun kekemesinin bilincinde olmak ve aşağıdaki adımları takip etmek daha iyi bir fikirdir.

15-)
Konuşmanızı biraz yavaşlatın. Hızlı bir konuşmacı olma eğilimindeyseniz, çocuğun dil becerileri için çok hızlı konuşarak sizi kopyalaması mümkündür. Konuşmanızı biraz yavaşlatmayı, doğal bir ritmi tutmayı deneyin ve net bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun

16-)
Çocuğun konuşabileceği rahat bir ortam sağlayın. Çocuğa, alay edilmediği veya yarıda kesilmediği bir yerde ve yerde konuşması için zaman verin. Çocuk size bir şey söylemek konusunda heyecanlıysa ne yaptığınızı duraklatın ve dinleyin. Konuşacakları bir yer olduğunu düşünmeyen çocuklar, kekelikleri konusunda daha fazla endişe duyabilir veya konuşmaya daha az istekli olabilirler.

17-)
Çocuğun cümlelerini bitirmesine izin verin. Konuşurken destekleyici bir şekilde dinleyerek çocuğun güvenini arttırın. Onlar için cezalarını bitirmeye çalışmayın ve uzaklaşmayın veya sıkışıp kaldıklarında araya girmeyin.

18-)
Ebeveyn geribildirimi sağlama hakkında bilgi edinin. Çocuklar için göreceli olarak modern bir kekemelik tedavisi türü, 1980'lerde geliştirilen Lidcombe Programı gibi bir ebeveyn geri bildirim sistemidir. Bu sistemlerde, bir terapist çocuğu doğrudan bir terapi programına kaydetmek yerine, çocuğa yardım etmek için ebeveyni veya bakıcıyı eğitir. Yakınınızda uygun bir program bulamazsanız bile, bu programın ilkelerinin bazılarından yararlanabilirsiniz. 
Çocukla kekemelik hakkında sadece çocuk isterse konuş.

Çocuğu kekelemeden konuştuğunda veya daha düşük kekelemeyle bir gün geçirirken iltifat edin. Övgüyü sık sık tekrarlayarak büyük miktarda kekelemek yerine, günde bir veya iki kez tutarlı zamanlarda yapın.

Kekeme işaretini vererek nadiren negatif geri bildirim verir. Çocuk üzgün veya sinirli olduğunda bunu yapmayın.

Bazı soru/cevaplar..


Kekemeliği bu kadar çok nasıl durdurabilirim?

Çabuk konuşursanız konuşma oranınızı yavaşlatın. Eğer bir kelimeye ulaşırsanız, kekemelikten korkacağınızdan sonra sesin başlangıcını uzatın.


Kekemelik kalıtsal mıdır?

Evet, kekemelik genetik faktörlerden çok etkilenir. Kekeme yapan aile üyeleri ile birinin kendilerini kekeme olasılığı daha yüksektir.

Neden sadece kekemediğimi bilen insanlarla kekeliyim?

Muhtemel bir cevap, kekelemeyi bildikleri için, farkında olduklarından sizi biraz tedirgin ediyor. Bu kişiye ve kekeme türüne göre değişir, ancak bazen kişi kekelemenizi bilirse, sizi daha çok bilinçlendirir.

Kekeme yaptığımda arkadaşlarım ve ailem benimle alay ediyor, onlarla nasıl çalışabilirim?

Onlara alay ettikleri zaman sizi rahatsız ettiğini ve üzdüğünü söyleyin. Onlara sizi dinlerlerse ve onlarla pratik yaparken sabırlı olurlarsa, toplumda akıcı ve daha güvenli bir şekilde konuşmanıza yardımcı olacağını söyleyin. Bu işe yaramazsa, konuşma terapisine gitmeyi deneyin veya kendinize evde konuşma terapisi verin. Küçük ifadeler söyleyerek ve ilk ünlü harfini bu şekilde gererek başlayabilirsiniz, "aaaaapples meyvelerdir". Zamanla daha uzun cümleler ve paragraflar için çalışabilirsiniz. Kiminle rahat edersen, pratik yap ve zamanla sonuçları gör.

Kekememe yardım edebilecek bir ilaç var mı?

Hayır, maalesef kekemelik için ilaç yok.

Cümlelerimin başında kekelendim. Bunu nasıl kontrol edebilirim?

Kekeme ve hala yapmamaya çalışıyorsanız, söylemek istediğiniz cümleyi düşünün ve söylemeden önce zihninizde tekrarlayın.

Anksiyete atakları geçirdiğimde fena halde kekeliyorum. Nasıl dururum?

İhtiyacınız kadar derin nefes alın. Rahatlayın. Tekrar konuşmadan önce bir dakika kadar bekleyin, sonra cümleyi zihninizde hayal edin ve düzensiz desenleri olmadan yavaşça söyleyin. Kelimelerin akmasına izin verin ve sorun yaşayacağınız bir ses söylemek üzereyseniz, burnunuzdan ya da mırıltınızdan nefes alın, sonra kelimeyi söyleyin.

"S" ile başlayan kelimelere çok daha fazla şaşırdım. Neden?

Kekemelik eden birçok insanda 2-4 ses veya gerçekte mücadele ettikleri mektuplar vardır. Örneğin, b's, t's ve p's ile çok fazla sorun yaşadım. "S" harfi için tıslama pratiği yapmak istersiniz, sonra mektubu kendi kendine söyleyin. Yaklaşık 5 kez, "sssssss" diyerek başlayın. O zaman birkaç kez "sss" demek istiyorsun. Sonunda, "s" kelimesi bulunan sesleri söyleyerek pratik yapmak istiyorsunuz. Düzenli olarak yapın ve biraz daha kontrol etmenize yardımcı olmalıdır.

İpuçları

Endişeli hissediyorsanız konuşmadan önce derin nefes alın.
Kişiden kişiye konuşmada rahatlıyorsanız, ancak hala telefon endişesi yaşıyorsanız, telefon görüşmeleri yapmak için bir noktaya değininiz. Bazı insanlar yabancıların telefon numaralarını veya iş yerindeki kamuya açık telefon numaralarını arkadaş aramaktan daha az stresli bulabilir.
Bu işte harika bir iş çıkardığınızda kendinize ödüller verin. Teşvik her zaman yapmak için iyi bir şeydir.
Evdeyken pratik yapmaya devam et. Bir kalabalık varmış gibi davran ve "taklit kalabalık" ile konuşmayı dene. Bunu yapmak kendinize olan güveninizi artıracak ve aynı zamanda büyük kalabalıklarda konuşmakta daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Ama unutma, pes etme, bu biraz zaman alacak.


Uyarılar
Kekemelik kaygı veya depresyona neden olabilir veya daha da kötüleşebilir. Depresyonda olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktor veya terapistle konuşun.


Kekemeliğinizdeki Güvensizliğin Üstesinden Nasıl Gelinir?


Kekeme iseniz, yalnız değilsiniz: milyonlarca insan konuşma engelini sizinle paylaşıyor. Ama kekelendiğinde, yalnızmış gibi hissedebilirsin. İnsanlarla konuşmaktan veya sosyal işlevlere gitmekten kaçınabilirsiniz, çünkü nasıl konuştuğunuz konusunda kendinizden emin değilsiniz. Benlik saygınızı etkileyebilir ve izolasyona, kişisel ilişkilerde zorluklara ve hatta okulu bırakmanıza neden olabilir. Ancak bu güvensizliğin üstesinden gelebilir, ancak, korkuyu sona erdirdiğinizde, destek aradığınızda ve tedavi olduğunda.

1-)
Korkuyu Sonlandırmak
Bazı kelimelerden sakınmayı kes. Kekemelik, genellikle “engelleme” olarak adlandırılan bir terim nedeniyle ortaya çıkar. Belirli kelimeler üzerine kekelemeye meyilli olanlar, bu kelime konuşmaya geldiğinde genellikle gerginleşir. Kullanmak için alternatif bir sözcük düşünmeye çalışırken, endişeniz yine de çevredeki kelimelerin üzerine kekelemenize neden olur.
Sözcüğü kucaklayın ve mümkün olduğunca sık uygulayın. Kekemenizin zihinsel veya fiziksel bir sorun olup olmadığı, bu kelimeyi veya sık sık çıkma üzerinde çalışmak kekemize bir son verebilir ya da onu kullanırken daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. 
Hangi kelimelerin uygulanacağını bilmeniz için sürekli olarak zor bulduğunuz bir sözcük kütüğü tutmak yararlı olabilir. Ayrıca, stres ve kaygı artışına neden olabilecek diğer faktörleri de kaydetmek isteyebilirsiniz. Çok sayıda değişken kekemeliğe katkıda bulunabilir, bu nedenle ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu, kiminle konuştuğunuzu ve tartışma konusunu kekenizde neyin neden olduğuna dair fikir verebilir. 


2-)
Konfor bölgesinin dışına çıkın. Kamuda konuşmak, çok sayıda ve sık sık takılan bir kişinin korkusudur. Bir kalabalığın önünde ya da sadece bir yabancıyla konuşurken, bu durumun hissedebildiği endişe çoğu zaman zayıflatıyor. Kendinizi kasıtlı olarak duruma sokmak, bu korkuyu yenmenize ve zamanla güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir.
Güveninizi nasıl artıracağınız ve konuşma yaparken nasıl daha rahat olacağınızla ilgili ipuçlarını öğrenmek için kamuya açık bir konuşma dersine kaydolun. Ayrıca, kendinizi işte, okulda veya sosyal etkinliklerde konuşmaya ekleyin. Her ne kadar ilk bakışta zor görünse de, sonunda, bu işte muhtemelen profesyonel olursunuz. 

3-)
Yeteneklerini göster. Kekemeliğinizde daha rahat olmaya çalışırken, gerçekten iyi olduğunuz diğer şeylere odaklanarak özgüveninizi artırabilirsiniz. Yaşamınızın bu diğer yönlerine güven vermek, kendinizle, kekemelikle ve herkesle rahat hissetmeniz için gereken cesareti elde etmenize izin verebilir.
Kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için yeteneklerinizi gösterin. Bu, sanat eserlerini sergilemek, bir dans topluluğuna katılmak, bir fırın satışı için yiyecek hazırlamak veya yeteneklerinizi ve tutkularınızı ortaya koymanıza izin veren herhangi bir şey olabilir. 

4-)
Durumu ele al. İnsanlarla konuşurken kekelemeni saklamanın bir anlamı yok. Muhtemelen, sonunda duyacaklar. Meseleyi maskelemek yerine açık bir şekilde mizahi bir şekilde ortaya koyun. Bunu yapmak sizi ve etrafınızdakileri durum hakkında daha rahat hissettirebilir.
Şaka yapmak için kendine güvenen bir mizah kullanmak zorunda değilsin, ama konuşmaya aptalca bir şeyle başlayabilirsin, “Demek istediğim noktaya geçmek istiyorum, ama biraz zaman alabilir, umarım bazen."
Bazen, mizah en iyi ilaçtır ve konuyu baştan itibaren ortadan kaldırmak size biraz rahatlık verebilir.

5-)
Her gün güven arttırıcı mantralar uygulayın. Kendiniz hakkında nasıl ve ne düşündüğünüz çok büyük, özellikle kendinizi bilinçli hissetmenize neden olacak ve kendinize olan saygınızı olumsuz yönde etkileyebilecek bir sorunla mücadele ediyorsanız. Kendine olan saygınızı geliştiren her gün mantralar söyleyerek veya düşünerek kendinize değer verdiğinizi fark edebilirsiniz. Ne kadar inanılmaz olduğunuzu bilmek, karşılaştığınız zorluklara rağmen, yaşamınızdaki her şey hakkında kendinize daha güvende hissetmenizi sağlayabilir.
Mantralar uzun ve karmaşık olmak zorunda değildir. Aslında, sadece bir veya iki cümle yeterli olacaktır. Kendinize (yüksek sesle veya sessizce), “Yeterince iyiyim” veya “İhtiyacım olan tek onay benim ve tekrar ediyorum” diyebilirsiniz.
Zaman alabilir, ancak bunu kendinize söylemek eninde sonunda hak ettiğiniz öz saygınızı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

6-)
Bir destek grubuna katılın. Kimse yaşadığın mücadeleyi, kendisini deneyimleyen biri gibi bilmiyor. Tabii, etrafınızdakiler sempati duyabilir, ama aslında nasıl olduğunu bilmiyorlar. Kekemelik yapan başkalarıyla kendinizle konuşmak ve onu çevrelemek yalnız olmadığınızın farkına varmanıza yardımcı olabilir ve zor zamanlarınızda ihtiyacınız olan desteği verebilir.
Kekemelikliler için çeşitli destek grupları bulunmaktadır. Bir grubun bölgenizde ne zaman toplandığını bulmak için çevrimiçi görünün ya da o mekanda daha rahat ederseniz İnternete katılın.

7-)
Arkadaşlara ve aileye güven. Arkadaşlarınızla ve ailenizle korkularınız ve güvensizlikleriniz hakkında konuşmak durumu sizin için kolaylaştırabilir. Ayrıca, yaşadıklarınız hakkında bir fikir verebilir. Bu nedenle, size destek sunabilir veya yaşadıklarınızı daha iyi anlayabilirler.
Hayatınızdaki insanlarla sizi alay eden bir probleminiz varsa, özellikle konuşmayı yapanlar onlarsa, arkadaşlarınız ve ailenizle ilgili açık ve dürüst olun. Neler olup bittiğini ve sizi eleştirmeyi bırakıp sizi anlamaya ve savunmaya başlamak için onlara nasıl ihtiyaç duyacağınızı açıklayın.
8-)
Senin gibi olan arkadaşları bul. Senin gibi diğer insanların yanında olmak, kendini daha az yalnız hissetmene yardımcı olabilir. Bu özellikle kekemelikle mücadele eden çocuklar için önemli ve rahatlatıcı. Aynı engelleri paylaşan arkadaşlar bulmak, kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabilir.
Yetişkinleri veya kekemelik eden çocukları hedef alan kampları ve diğer sosyal grupları arayın. Hızlı bir İnternet araması veya doktora danışmanız sizi bu tür bir kaynakla temasa geçirebilir.

9-)
Evde pratik yap. Eğer gençseniz, evde konuşma konularında yardım almaktan yararlanabilirsiniz. Ailenizle çalışmak bir yabancıyla çalışmaktan daha rahattır, bu nedenle bu yöntem baskıyı kaldırabilir. Yetişkinler bile konuşmalarını tanıdık bir ortamda uygulamaktan yararlanabilir.
Yavaş ve sakince konuş. Kekemelik, konuşma sırasında acele etmeniz gerektiğini düşünmekten kaynaklanıyorsa, noktalama işaretlerinin cümle içinde olduğu yerlerde daha yavaş konuşmanıza ve duraklatmanıza yardımcı olabilir.
Sevdiklerinizle kekelemeniz hakkında açıkça konuşun. Utanılacak ya da saklanacak bir şey değil, üzerinde çalışabileceğiniz bir şey.
10-)
Konuşma dili patologu ile çalışın. Birçok yetişkin ve çocuk, konuşma terapisinin yardımından yararlanır. Bir konuşma uzmanının yardımına başvurmak, iletişim kurma yöntemlerini nasıl ayarlayabileceklerini öğretebilir; bu da kekemelik miktarını durdurabilir veya azaltabilir.
Konuşma patolojisi, konuşma oranınızı yavaşlatmak için sizinle birlikte çalışarak kekemelikten vazgeçmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kelimeleri farklı bir şekilde veya daha rahat bir şekilde söylemeyi öğrenmeye teşvik edebilirler. Konuşma terapisi ayrıca nefes alıp vermenizi ayarlamanıza yardımcı olabilir ve bu da kekemeliğinizde azalmaya neden olabilir.

11-)
Bir terapistten yardım isteyin. Bilişsel davranışçı terapi, ergenlerin ve yetişkinlerin kekemelikten kurtulmalarına yardımcı olabilir. Terapist sıklıkla konuşma bozukluğuna neden olabilecek endişelerin üstesinden gelmenize yardımcı olmak için hastayla birlikte çalışır. Ayrıca düşünme ve konuşma şeklinizi değiştirmenize de yardımcı olabilir.
Gecikmiş işitsel geri bildirim sağlayan elektronik cihazlar kekemelik konusunda size yardımcı olabilir. Hastaların konuşmalarını yavaşlatmalarını isterler, aksi takdirde duydukları konuşma bozulur. Başka bir tip, onu giyen kişinin konuşmasını taklit eder, böylece başka bir kişiyle aynı şekilde konuşur gibi ses çıkarır.

Bu makale Psy.D.'den Natalia S. David tarafından yazılmıştır . David, Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'nde Psikoloji Bölümünde Yardımcı Doçenttir


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi