Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemeler İçin Telefonda Konuşma Önerileri
#1
TELEFONU KULLANIRKEN
Birçok insan ,kekemelerin; telefonda kekelediğini,zorlandığını bilir. Kekelemiyormuş gibi dinleyin.Onlara cevaplaması için süre tanıyın.Telefonda kekelerken; genellikle “aa,eee” gibi sesler çıkarabilirler.Anlamlı el,kol hareketleri olabilir,muhtemelen yüksek sesle ve saldırgan konuşabilirler.Telefonla konuşurken büyük bir stres yaşanabilir.Her insanın stresi,korkusu farklı olduğundan;onunla başa çıkma yollarını öğrenmelidir.Karşında eğer kekeliyormuş gibi bir sesle konuşan biri varsa;onun telefonu kullanırken problemi vardır.O zaman aşağıdaki tavsiyelerle ona ve kendine yardımcı olabilirsin.
Birini Arıyorken(Arama Süreci)
Bu arama süreci üç evreye ayrılır: Hazırlık,Telefonu açma(Arama),Cevaplayan kişinin tepkisini değerlendirme.
1- Hazırlık: Neden aradığınıza emin olun.Arama yaptığında yanında kağıt,kalem bulunsun ve takıldığınız yerleri yazın.Önemli bir konuşmadan önce arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı arayın ve bunlarla uzun konuşun,bu sizi rahatlatır.Bu gevşemenize yardımcı olabilir.Eğer aramanız gereken birkaç numara varsa bunları kendinize göre uygun bir liste haline getirip arayabilirsiniz.Sizin için en kolay olanından zora doğru bir yol izleyin.İhtiyacınız olan aramaları bekletmeyin.Bu, onu sizin için daha zor ve stresli hale getirebilir.
2-Arama: Telefonla arama yaparken;çoğunlukla zor olan kısmı; doğru kişiye ulaşmaktır.Örneğin bir telefon santrali ya da operatör ile karşılanırsan; isim söylemekten numara ya da bölüm söylemek senin için daha kolay olacaktır.Başlangıç için bazı alternatif sözcükler aklında mı bunu düşünün.Söylemek istediğiniz şey konusunda esnek olun.Eğer takılmaya,duraklamaya başlarsan açıkça kekele,yumuşak ve kolayca; sözcükleri zorlamamayı deneyin ve en önemlisi yavaşça konuşmayı hatırlayın.Sessizliklerin ve duraksamaların hakkında çok fazla üzülmeyin.Bunlar her konuşmada olağan şeylerdir.Herhangi bir takılmana endişelenmekten ziyade ne söylemek istediğine konsantre ol.Senin amacın iletişim kurmaktır,kekeleyip kekelemediğin değil.Siz akıcı konuşmanızı sürdürmenize dikkat edin.Birçok kekeme akıcı konuştuğunu unutur, ve kekelediği zamanların üzerinde durur.
Akıcı konuştuğunuz zamanlarda bunun tadını çıkarın; daha akıcı konuştuğunuz zamanlarda birilerini arayın; unutmayın:”Demir tavında dövülür.” Akıcı konuşmayı güven besler ve güveni de akıcı konuşma…
Telefon ederken ayna karşında kendini görebileceğiniz bir yere geçin, vücudunuzda, yüzünüzde ve vücudunuzun diğer parçalarındaki gerilimi izleyin,.Eğer zor bir aramayı yapmak için sebat ettiysen,ve iyi iletişim kurduğunu hissettiğinde,kendini öv ve başarılı bir aramanın sana verdiği iyi hissi her zaman hatırla.
3- Nasıl Konuştuğunu Değerlendirme:
Özel bir arama yaptığınızda; stresli olduğunu hissettiysen ve kekelediysen; kekelediğini unutmaya çalış.Pozitif düşün;telefonda daha az kekelediğin zamanları ve sohbetleri hatırla.Kekelemek bir felaket değildir, konuştukça tecrübe ederek bunu öğrenebilirsiniz.Evde telefon konuşmalarını teybe kaydedebilirsiniz.Dikkatli şekilde konuşmanızı not edin;özellikle konuşma hızınızı ve bloklarınızı yazabilirsiniz.Her kayıtta hatalarınızı öğrenmeye çalışın ve bir sonraki araman için strateji geliştirmeye çalışın.Bu tekrar etmeler(kayıt tutmalar) problemlerini tanımaya yardım edecek ve bunları sözle ifade edebileceğin bir bölüm oluşturacaktır.Zamanla problemli kelimeleri ve durumları ortaya çıkarmana yardımcı olacaktır.
Telefona Cevap Verme Süreci

Bu sizin kontrolünüzün daha az olduğu bir alandır.Yine de üzerinizdeki baskıyı iyi olduğunuz bölümleri bularak azaltabilirsiniz.Her zaman telefonu siz hazır olduğunuzda cevaplayın.Telefonu açmak için acele etmemeye çalışın.Yeniden anahtar sözcük seçeneklerini hazırlayın: diğer telefon numaranız, şirketinizin ismi, hatta kendi ismin!Size o an en kolay gelenleri kullanın.Eğer gürültülü bir ortamda konuşuyorsanız sadece karşı tarafın konuşmasına konsantre olun.
Şunu kabul edin;diğerlerinin sizi duyduklarını ve gördüklerini kabul edin ama onların sizin konuşmanıza engel olmasına izin vermeyin.
Eğer ilk kelimede takılırsanız;ilk başlangıçtaki bu sessizlikten korkmayın.Bu telefona cevap veren kişilerde sık görülen bir durumdur.
Sizi telefonda arayanda kekeleyebilir.Bu diğerlerinde de olabilecek olağan bir şeydir.Sabırlı olun,Onlar da sizin gibi tedirgin ve stresli olabilir, böyle durumlarda yukarıda bahsedilen noktalara dikkat edin ve uygulamaya koyun.
GENEL TAVSİYELER

* Telefonla konuşurken size yardım edecek,mutlu olacağınız şeylerin pratiğini yapın.

* Telefon korkunuzla karşı karşıya gelin.Sizi ne korkutuyor ve siz ne yapabilirsiniz?
* Telefondan hangi durumlarda kaçındığınızı bulmaya çalışın ve aşamalı olarak bunların üzerine gidip aşmayı deneyin.Çoğunlukla yakınınızdaki kişileri arayarak pratik yapın.
* Telefonu açan kişiye sanki ailenizden biriymiş gibi davranın ve ona göre konuşun.
*Açıkça kekelediğinizi kabul edin.Eğer siz kekemeliğinizden yaşamınız boyunca kaçındıysanız bu çok zor olabilir.Kekelemeniz hakkında konuşarak pratik yapın.
Birçok insan kekemelik hakkında konuşmasının gerginliğini ve korkusunu azalttığını söylemiştir.
*Kekeme olmayanların telefonda nasıl konuştuklarını izleyin,dinleyin ve onların da zaman zaman akıcılıklarının kaybolduğuna şahit olabilirsiniz.Onlarında tereddüt ettiğini, her zaman tam akıcı olarak konuşmakta sorun yaşadıklarını gözleyebilirsiniz.
* Başkalarına,size faydalı olan şüphelerinizi söyle.Kekelediğinizi söyleyin.Eğer onlar, kekelediğinizi bilirlerse sessiz kaldığında bekleyeceklerdir ve siz de hazır olduğunuzda başlayabilirsiniz.
Son olarak; BOL BOL UYGULAMA YAPIN…
Bu modern dünyada; bir plastik parçasının hayatınıza egemen olmasına ve sizi korkutmasına izin vermeyin!
“Telefondan korkmak ve uzak durmaktansa, telefonda kekelemek daha iyidir.”

DAHA FAZLA AKICILIK İÇİN ÖNERİLER
Her zaman deneyin…
1- Daha yavaş ve temkinli biçimde konuşun.Sesli harflerin olduğu heceleri atlamayın,sizin düşündüğünüz gibi yavaş olmayacaktır.
2- Dudak ve çeneden çıkan,söylenen kelimeleri;yavaş ve gevşek hareketlerle çıkarın.Söylediğiniz sözcükleri hissetmeye çalışın.
3- Tüm kelime değiştirme ve kaçınmalarını ele, bu alışkanlıklarını elemen kekelemeni de eleyecektir.Sadece sözcüklerin senin onlardan kaçmayı denediğin zaman daha büyük bir problem olduğundan korkmalısın.
4- Konuşmanı ileri doğru hareket ettir.Doğru söylediğin kelimeleri tekrar etme.Daha önce tekrarlayarak söylediğin kelimeler sadece senin bir sonraki kelimeyi söylerken korkmana neden olacaktır.
5- Dinleyici ile doğal göz temasını sürdür.
6- Ara sıra maksatlı olarak kekele!Kasten tekrarla ya da blokla, konuşman esnasında o gergin anlardaki mekanizmayı kontrol etmeye başladığını göreceksin.
7- Kekelediğin zaman gereksiz olarak yaptıklarını izle,öğren ve tanı.Sen kendi kekemeliğini analiz edebilirsin,daha akıcı konuşmayı koordine edebilmek için ihtiyacın olan kas değişiminden haberdar olursun.
8- Senin amacın daha akıcı olmak, mükemmel olmadığını hatırla!Hatta normal konuşanların da konuşmasında akıcılık bozulmaları vardır.Muhtemelen kekelemeni sürekli kontrol edemezsin ama bloklarının,duraksamalarının neyden sonra geldiğini kontrol edebilirsin. Akıcılığınıza odaklanmayı deneyin.Kekelediğinizi düşünmeyin.
9- Kekelediğini, seni dinleyen kişiye söyle.Korkularını gizlemeye veya azaltmaya çalışma,bu şekilde akıcılık sana çok daha kolay gelecektir.
10-Kaygı,engellenme ya da gerilim seni akıcı konuşmanı kaplamaktadır.Kekemeliğin hakkında hiçbir şeyden utanma,sen bunu(Kekelemeyi) maksatlı olarak yapmıyorsun.Bloklamalarından,duraksamalarından utanacağına;ne yaptığını analiz edip,sözcüğü yeniden akıcı şekilde söylemeyi dene.

Rf:
ilksesrehabilitasyon.com


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi