Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemeliği Anlamak İçin Beyin Taraması - Yeni Çalışma
#1
Kekemelik ve dizartri ve konuşma apraksisi gibi diğer konuşma bozuklukları için bilinen bir tedavi yoktur, ancak bir Canterbury Üniversitesi (UC) akademisyeni tarafından yapılan yeni araştırmalar, konuşma üretim sorunlarına neyin neden olduğunu bulmak için beynin taranmasını içerir.
  • Canterbury Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi Dr Catherine Theys, bir fMRI tarayıcısında bir çalışma katılımcısının yanında durmaktadır.
[Resim: 1580439635593_Scanner-orig.jpg]
Kekemelik ve dizartri ve konuşma apraksisi gibi diğer konuşma bozuklukları için bilinen bir tedavi yoktur, ancak bir Canterbury Üniversitesi (UC) akademisyeni tarafından yapılan yeni araştırmalar, konuşma üretim sorunlarına neyin neden olduğunu bulmak için beynin taranmasını içerir.
Psikoloji, Konuşma ve İşitme Okulu'nda kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Catherine Theys , KU Leuven (Belçika), Toronto Üniversitesi (Kanada) ve Otago Üniversitesi'nde kağıt üzerinde, alışkanlık dışı beyin aktivasyonu konuşma prodüksiyonu: Bugün [1 Şub] bilimsel dergi PLOS ONE'da yayınlanan akıcı konuşmacılardaki simüle edilen bozulmaların etkilerini gözden geçirmek .
Konuşma üretimi sorunlarının sinirsel temelini anlamanın etkili ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarına yol açacağına inanmaktadır.

“UC'deki Dil-Konuşma Sinirbilim Laboratuvarı'ndaki araştırmam, nasıl konuşma ürettiğimize ve insanlar konuşma güçlüğü çektiğinde, özellikle kekeleyen insanlarda, beyin seviyesinde neler olduğuna odaklanıyor. Çocukken kekemeye başlayan insanlarla, aynı zamanda beyin yaralanmalarını veya nörodejeneratif hastalıkları takiben kekemeye başlayan yetişkinlerle çalışıyorum. ”

FMRI tarayıcılarını kullanarak Dr Theys'ın çalışmaları, kekemeliğe neden olan beyin düzeyindeki farklılıkları tanımlamayı amaçlamaktadır.

“Bu bilgi, konuşma bozukluklarını değerlendirmek ve tedavi etmek için daha iyi yollar yaratmamıza yardımcı oluyor. Bu önemlidir, çünkü etkili iletişim kurabilmenin sağlık ve refah üzerinde oldukça olumlu bir etkisi vardır. ”

Çalışma için araştırmacılar akıcı konuşmacıların beyinlerini taradı ve normal konuşma tarzlarını değiştirmeleri istendiğinde neler olduğuna baktı.
“Bu, konuşma üretmek için kullandığımız beyin ağlarını anlamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca, insanlardan konuşma tedavisi sırasında konuşma şekillerini değiştirmelerini istediğimizde, örneğin insanlardan daha yavaş ya da gönüllü olarak kekelemelerini isteyerek ne olduğumuzu anlamamıza yardımcı olur. ”Diyor.

Katılımcılarımızdan bir kelimenin ilk harfini tekrar etmelerini istedik. Bu, kekeleyen insanların konuşmalarında tipik olan bir tür olumsuzluktur. İlginç bir şekilde, bu yeni akıl almaz şekilde konuşmak, konuşma üretmek için kullandığımız beyin ağlarında aktivasyonda artışlara yol açtı. Bu, konuşmanın planlanmasından ve başlatılmasından sorumlu beyin alanlarını ve ayrıca hataları tespit etmek için hareketlerinizi izleyen alanları da içeriyordu. Bu bilgi, konuşma üretimi sorunlarının nedenlerini belirlememize ve konuşma bozukluğu olan insanlar için daha iyi tedavi yaklaşımları geliştirmemize yardımcı olmak için değerlidir. ”

Alışkanlık dışı konuşma üretiminin etkileri üzerine yapılan bu çalışma, yeni bir tarzda konuşma ürettiğimizde beynimizde neler olduğunu gösterdiğinden önemlidir.

Birinin konuşma düzenini değiştirmek, kekemelik, dizartri ve konuşma apraksisi de dahil olmak üzere konuşma bozukluğu olan kişilerin değerlendirilmesi ve tedavisi sırasında sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bu konuşma bozuklukları gelişimsel olabilir, ancak inme, travmatik beyin hasarı veya Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkları takip eden insanları da etkiler.
“Konuşma prodüksiyon problemlerinin olması, konuşmacının sağlığı ve refahı üzerinde değil, aynı zamanda konuşmaları üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu konuşma sorunlarına neden olan beyin işlevindeki değişiklikleri anlamak, bu insanlar için daha etkili ve verimli tedavi yaklaşımları oluşturmamıza yardımcı olacaktır. ”

Rf:
www.canterbury.ac.nz
the dark side of the moon*


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi