Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik İçin İpuçları
#1
Kekemeliği İyileştirmek için Konuşma Organlarını Düzgün Kullan. 
Ne zaman konuşursanız ağzınızı en üst düzeye çıkarmaya çalışın. Dişlerinizle mırıldanmamaya veya konuşmamaya çalışın. Bu sadece konuşma probleminizi zorlayabilecek kötü bir alışkanlıktır. Ağzınızı açın ve sözcükleri söyleyin, ilk başta doğru çıkmasalar bile, uygulamanın mükemmel olduğunu unutmayın. Sohbetlerle uğraşmak ve mümkün olduğunca az ağız hareketi kullanmaya çalışmak, kekemelik probleminiz için bir çare bulmak için çabalarınızı incitecektir.
Söylemeniz gereken her hece için ağzınızın sunduğu tüm hareket aralığını kullanarak pratik yapın. Kelimelerinizi seslendirmek ve ağzınızın hareket aralığını en üst düzeye çıkarmak, kekemeliğinizi geçmenize yardımcı olacak kesin bir yoldur. Kekemelik için doğal bir tedavidir.

Sakız veya başka bir şey, Kekemelik için bir Çare olabilir.
Kekemelik için yararlı bulacağınız bir diğer tedavi ise, konuşma sırasında biraz sakız çiğnemek veya ağzınızda bir şey bulundurmaktır. Çünkü çiğneme ağzı genişletir ve o bölgedeki kasları gevşetir. Konuşurken çiğnemek genellikle kötü bir görgü kurallarıdır, ancak kekemelik için bir terapi olarak kullanılabilir.
Çiğnediğinizde, konuşmaya çalıştığınızda yüzünüzdeki ve ağzınızın etrafındaki gergin kasları gevşetmek için çaba göstermenizi engeller. Bu olduğunda, kendinizi daha rahat hissettiğinizi ve kendinizi ifade etmek için kullanmak istediğiniz kelimeleri daha iyi ifade edebileceğinizi göreceksiniz. Kekemeliği durdurmak için tüm ipuçlarından en pratik olanı budur.
 
Girişkenlik Kekemeliği İyileştirebilir
Başkalarının sizin için düşüncelerinizi kesintiye uğratmasını ve tamamlamaya çalışmasını engelleyin. İnsanlar doğal olarak, kekemenin söylemeye çalıştığı şeyleri almak ve tamamlamak zorunda kalırlar. Bunun olmasına izin vermeyin. Kekemeli olsan bile, kendi konuşmalarının sorumluluğunu üstlen. Sürekli olarak başkalarının sizin için fikirlerinizi tamamlamalarına izin verirseniz, her zaman yetersiz hissedersiniz. Kekemelik için doğal bir tedavi uygulama çabalarınız etkisiz olacaktır.
Kendinize ve kekemeli bile olsa etkili bir şekilde konuşma ve puan kazanma yeteneğinize güvenin. Bu sizin için büyük bir artı olacaktır. Kendinizle rahat olun ve kendi düşüncelerinizi ve fikirlerinizi ifade edebileceğinize inanın.

Bunu kafanızda birçok kez yaparsınız. Düşüncelerinizi ifade ederken kendinizi duyabiliyorsunuz ve sadece ne söylemek istediğinizi biliyorsunuz. Sizin ve başka hiç kimsenin bu fikri etkili bir şekilde ele almamanız önemlidir. Kekemeliğe sahip olmak, etkisiz bir iletişimci olmanız gerektiği anlamına gelmez. Diğerleri iddialıysanız size daha fazla saygı göstermeyi ve takdir etmeyi öğreneceklerdir. İnsanlara ne istediğinizi bildiğinizi ve ne hakkında olduğunuzu bildiğinizi anlatın. Girişkenlik kekemelik için doğal bir tedavidir.

Stres atma Kekemelik için Önemli Bir Doğal Tedavidir
Kekemelik duygularınıza bağlıdır. Stresli hissettiğinizde, tedirgin olduğunuzda ve / veya gerginleştiğinizde daha fazla kekeliyorsunuz. Stresli olduğunuzda, kolayca tetiklenebilen aktif bir top topu haline gelirsiniz. Kendinizi strese sokun ve çok duygusal olma olasılığınızı azaltın. Bu kekemelik için başka bir doğal tedavidir.
Stresi azaltmak için, öncelikle strese neyin neden olduğunu belirlemelisiniz. Hayatınızı ve aktivitelerinizi değerlendirin ve ardından size bir miktar rahatsızlık veya sadece sevmediğiniz, ancak düzenli olarak uğraşmanız gereken şeylerin bir listesini yapın. Sizi en çok rahatsız eden şeyin gerçek bir değerlendirmesini yapmak için kendinize zaman ve yer ayırın.

Stres tetikleyici faktörlerinizi belirledikten sonra, bunlarla başa çıkmak için önlemler almanız gerekecektir. Şimdi onları kontrol altına alma veya onlardan kurtulma zamanı. Evde veya okul çevresinde kontrolünüz olmayan şeyler gibi faktörler için danışmanınızın veya güvenebileceğiniz birinin yardımını isteyin. İşler değişmeden önce bir süre başa çıkmayı öğrenmeniz gereken bazı şeyler olabilir. Yardım aramak. Kekemeliği durdurmak için bu ipuçlarını uygularken bile, her şeyle kendi başınıza baş etmeye çalışmayın.

Konuştuğunuz Bireye Göz atın.
Konuştuğunuzda, konuştuğunuz kişiyle göz teması kurduğunuzdan emin olun. Kekemelikler genellikle üzerlerinde başkalarının gözleri hakkında hassastır, ancak kekemelik için iyi bir tedavi bulursanız, bunun üstesinden gelmeniz gerekecektir. Utangaçlığınızla ilgilenin ve iyi bir göz teması kurmak için pratik yapın. Bireye gözüyle bakmak ve kendinden emin bir şekilde konuşmak, kendinize olan inancınızı büyük ölçüde artıracaktır.
Konuştuğunuz kişi uzak dursa bile iletişiminizi sürdürün. Unutmayın, iletişimde daha iyi olmanız için çalışıyorsunuz. Konuştuğunuz kişiler önemli olsa da, kekemeliği durdurmak için bu ipuçlarını etkili bir şekilde kullanmaya dikkat etmeniz daha da önemlidir. Bunu yaptıktan sonra, doğal hale gelecek ve etkili olmama konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.
İyi bir göz teması sağlamak, en üretken hoparlörlerin bile kullandığı bir tekniktir. Arkadaşlarınız ve ailenizle günlük iletişiminizde bile bu tekniği kullanın. Uzağa bakmak hem size hem de dinleyiciye biraz utanç verebilir ve güveninizi kaybedebilirsiniz. Konuştuğunuz kişiler rahatsızlığınızı yakalayabilir ve daha sonra tepkileri sizi atabilir. Durumun kontrolünü elinizde tutmanız önemlidir.


Öfkenizi Öldürün!

Öfke ve Kaygı en büyük düşmanınızdır. Kızgın olduğunuzda düşüncelerinizi toplayamazsınız - hiç kimse yapamaz. İnsanlar sinirlendiklerinde heyecanlanırlar. Zihinleri ve eylemleri üzerindeki kontrolünü kaybederler. Daha sonra kekelemeye eğilimlisin.
10'a kadar sayın, sakinleşin ve konuşun. Bu sadece kekemeliğe yardımcı olmakla kalmaz, genellikle öfke içeren herhangi bir duruma da yardımcı olur.
Mutlu ve olumlu düşünceler düşünün. Sakin olun, sakin olun ve kekemeliğinizi iyileştirebilirsiniz.


Düşüncelerinizde organize olun ve odaklanın!

Konuşmadan önce düşünmeniz gerektiğini söylemiş olmalısınız. Aslında yardımcı olur. Acele etme. Yakalayacağınız tren veya kazanacağınız ödül yok. Hedefiniz açık ve net olmak olmalıdır. Önünüzdeki kişinin tam olarak ne düşündüğünüzü bilmesinde etkili olmalısınız. Bu yüzden düşüncelerinizi hızla düzenleyin ve yavaş konuşun. Kişiye yaklaşmadan önce kendinizi sakinleştirmek için hızlı nefes egzersizleri yapın veya 10'a kadar sayın.
Ve son olarak - İleriye doğru yürümeye devam et, Bırakma!
Asla öldü deme! Hepimiz herhangi bir zorluğun ilk ipucunda veya bir sorunla karşılaştığımızda vazgeçme eğilimindeyiz. Hayattaki her şey gibi, bir şey başarmak istiyorsanız, yol zor ve uzun olacaktır. Sabır ve sıkı çalışmanın işe yaradığını unutmayın.

Cesur ol, Korkularıyla savaş, Konuşmaya devam et!

Kekemeseyseniz, eğlenmiş olabilirsiniz veya başkalarının alay ettiğini duymuş veya görmüş olabilirsiniz. Bu, siz konuşmadan veya durmadan önce tereddüt etmenizin nedeni olabilir. Panik yapma. Korku, ancak zihninizin izin verdiği kadar güçlü olabilir. Korkusuz olduğunuzda kendinizi daha güvende hissedersiniz ve kekemeliğinizin şansı düşer.
Kekelerseniz ortada durmayın veya utanmayın. Devam et ve kimsenin her zaman akıcı olmadığını hatırla. En iyi bilinen hatipin bile, kelimeler için kaybolduğunda veya zor bir soru sorulduğunda kekelediği bilinmektedir.
Mark Twain'in dediği gibi, en çok korktuğunuz şeyi yapın ve korkuyu öldürün!

Katıl!

Gördüğümüz gibi yalnız değilsiniz. Bulunduğunuz durumda 68 milyondan fazla insan var. Ve başarılı bir şekilde ondan çıkmış çok insan var ve onlar yöntemlerini paylaşmaya ve onlar gibi diğer insanlara yardım etmeye istekli değiller. İnternette veya şehrinizde forumlara, gruplara veya toplantılara katılın.
Benzer sorunları olan insanlarla tanıştığınızda, yalnızlık hissini azaltır. Sizi probleminizle yüzleşmeye ve onunla savaşmaya ve muzaffer olmaya doğru adımlar atmaya daha hazır hale getirir. Ayrıca kekemelik problemi olan diğer insanların bununla nasıl yüzleştiğini ve üstesinden geldiğini de şahsen öğrenirsiniz.

Kendinizi sevin!

Yukarıdakilerin devamı olarak, yapılacak başka bir şey de kendinizi sevmeye başlamaktır. İyi tarafınızı görmeye başlayın. Kim olduğunla gurur duy. Güveninizi arttırmaya ve tekrar kekemeliğinizi azaltmaya yardımcı olur. Bu, kekemeliğinizin sürekli olarak azaldığı ve güveninizin sürekli arttığı bir döngü haline gelir.
Başlangıç olarak, sizin için gerçekten harika olan şeyleri yazıp bunlara odaklanabilirsiniz. Yavaş yavaş, kekemelik fethetmen gereken şeylerden sadece biri olur. Odağınız kekemeliğinizden yavaşça uzaklaşacak ve kim olduğunuza olan güveniniz kekemeliğinizi durdurmanıza yardımcı olacaktır.

Daha iyi bir yaşam için egzersiz yapın!

Eminim meditasyonun yaşam kalitesini arttırdığını duyacaksınız. Nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi? Zihninizi ve vücudunuzu stres atmanıza ve gevşetmenize yardımcı olur. Ayrıca zihninizin dizginlerini elinize almanıza yardımcı olur. Yoga, rahatlamak ve genel refah konusunda size yardımcı olmak için harika bir yoldur. Bu konuda öğretilen nefes egzersizleri sizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Bunu her gün sabah yapmak, güne başlamak ve kekemenizi iyileştirmek için harika bir yol olabilir.
Egzersiz de harika. Sizi zinde ve sağlıklı tutar. Sakinleştirici etkisi olan genel bir iyilik hissi hissedeceksiniz. Bu da kekemeniz üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur. Kekemelik, zihninizin durumu ile ağırlaştırılmış bir durumdan başka bir şey değildir. Ve zihninizi kontrol etme gücü kekemeliğinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

Yapması kolay, evde yapma teknikleri

Her birimiz farklıyız ve her birimiz benzersiziz. Dolayısıyla kekemeliğin nedeni de farklı ve çeşitlidir. Söylediğimiz şey, biri için etkili olan yöntemlerin diğeri için etkili olmayabileceğidir. Bu nedenle, sizin için işe yarayacak tekniği veya tekniklerin kombinasyonunu bulmak için biraz zaman ayırın.

İnan ve yapabilirsin!

Hepimiz aklımızın gücünü hafife alıyoruz. Zihin en büyük şifacıdır. Kendinize inanın ve yeteneklerinize güvenin. Bu, kekemeliğinizi iyileştirmenize yardımcı olacak büyük bir ilk adımdır. Zihninizi ne kadar güçlü yaparsanız, güveniniz o kadar iyi ve kekemeliğiniz o kadar az olur.

Translate ile çevrildiğinden dolayı bazı kelimeler anlamsız olabilir.
#2
Koray Bey , bu yazı hangi kaynaktan acaba?
#3
Kaynak belirtmeyi unutmuşum.
Buradan aldım ama başka bir yer daha olması lazım ama hatırlamıyorum.
http://howtostopstuttering.net/
#4
Heart 
Bu konu için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Burada yazılanlar biraz olsun ümit verici Smile)


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi