Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
L-Theanine İle Kekemelikte Akıcılık Sağlanması
#1

https://youtu.be/0fb2r1C9EDA?t=64 (Etkisi başlıyor)

Stuttering Arena grubundan bir kişi benden önce davranmış ve bunun hakkında bir video paylaşmış.

Faydası Nedir?
-L-Theanine yeşil çayda bulunan bir aminoasittir.
-L-Teanine kan-beyin bariyerini geçer ve anksiyolitik ve sakinleştirici etkiler sağlamak için inhibitör nörotransmitterleri, seçici serotonin ve dopamini modüle etme yeteneğine sahiptir.
-L-theanine,alfa beyin dalgası aktivitesindeki değişikliklerden dolayı biliş ve seçici dikkati artırabilir. Son olarak, glutamat reseptörlerine seçici olarak bağlanma yeteneği, nöroprotektif etkiler de sağlayabilir.
-Gevşemeyi desteklemenin yanı sıra, L-theanine'nin stres hormonlarından etkilenen bilişsel işlevi stabilize ettiği gösterilmiştir. Daha spesifik olarak, L-theanine, yükseltildiğinde mekansal öğrenmeyi ve bellek oluşumunu engelleyebilen kortikosteron seviyelerini azaltır. Diğer araştırmacılar, anksiyete olan insanlarda L-theanine'in dikkat süresini ve reaksiyon süresini geliştirdiğini göstermiştir. Kafeinle alınan L-theanine, görevler arasında hareket ederken görsel bilgi işlemeyi ve doğruluğu geliştirdi.
-Dikkat ve odaklanmayı teşvik etme kabiliyeti göz önüne alındığında, L-theanine'in ayrıca uyku süresini ve uyku kalitesini iyileştirdiği bulunmuştur. Sakinleştirici olarak hareket etmek yerine, L-theanine, kaygıyı azaltarak ve rahatlamayı teşvik ederek daha iyi dinlenmeyi teşvik etmek için çalışır.
-L-theanine'in şizofreni hastalarında görülen faydaları destekleyen glutamaterjik konsantrasyonları stabilize etme yeteneği olabilir. Çalışmalar, antipsikotik tedavi ile birlikte L-theaninin uykuyu iyileştirdiğini ve kaygıyı hafiflettiğini gösterdi.
-Majör depresif bozukluğu olan hastalarda, anksiyete ve depresyon semptomlarını iyileştirdi ve uyku kalitesi ve bilişsel işlev geliştirdi.

Rf:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5018574/  (L -Theanine astrositlerin varlığında aşırı dopamine bağlı nörotoksisiteye karşı korur) Hatırlarsınız ki , yüksek dopamin kekemeliğin artmasına neden olan sebeplerden birisidir)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836118/ (L-Theanine Uygulamasının Sağlıklı Yetişkinlerde Strese Bağlı Belirtiler ve Bilişsel İşlevler Üzerine Etkileri: Randomize Kontrollü Bir Çalışma)

http://www.thestutteringbrain.com/2015/0...ms-to.html

Bir diğer aminoasit olan L-Tyrosine de vardır.

Belki az çok beyinde bir onarım gerçekleştirilebilir ama bu kalıcı mı geçici mi olur bilinmez.

NOT:
Bilgi amaçlı bir paylaşımdır.Herhangi bir marka tavsiyesinde bulunmuyorum.Bu tür sorular sormayın.
Marka olarak zaten piyasada theanin satışı yapan firma çok yok.
Lütfen bir doktora danışmadan kullanmayın.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi