Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yoga ve Kekemelik
#1
Yoga ve Kekemelik İlişkisi
Öz
Kekemelik kesin nedeni olmayan şaşırtıcı bir hastalıktır. otonom sinir sistemi aktivasyonu, sözdizimsel karmaşıklık, motor kontrol sorunları ve uygun olmayan solunum paternleri birkaç olası olarak tanımlanmıştır. katkıda bulunan faktörler (Kleinow ve Smith, 2000). Gevşeme yöntemleri yoga PWS için potansiyel bir tedavi seçeneği olarak tanımlanmıştır ve bu nüfusa faydalı olduğu gösterilmiştir (Balakrishnan, 2009). Bu çalışma seti nefes alma tekniklerinin (Pranayama) azalıp azalmadığını belirlemek için PWS’nin iletişimi hakkındaki algılarını ve kaygı. Kekemeli dört yetişkin bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar çeşitli tedavi seanslarına (4-6) katılmış ve evde iki aylık bir süre boyunca izlenen uygulama. Belirtilen sonuçlar daha fazla yoga pratiği ile katılımcıların gelişmiş algıları yaşadıklarını OASES üzerinde ölçülen yaklaşık günlük iletişim (r (4) =. 98, p = .022). Ayrıca, yoga tedavisi, açık uçlu bir anket yoluyla, daha az endişeli Burns Anksiyete Envanterinde ölçülmüştür (r (4) = - .95, p = .049). Genel olarak, katılımcılar konuşma bozukluğunu% 7.1 heceden% 5.1'e indirdi heceler tedavi süresince kekeledi.

Hedefler
Bu çalışmanın amacı; Konuşma bozukluklarını azaltmak için pranayama (yoga nefes alma teknikleri), kaygıyı azaltmak ve yetişkinlerde kekemelik ile ilgili kendini algılamalarını iyileştirmek. Düzenli yoga pratiğinin akıntıyı önemli ölçüde azaltacağı varsayılmıştır. konuşma, eşlik eden akıcı davranışlar ve çalışma. Konuşma-dil patologları (SLP'ler) gevşeme kullanabilirken çeşitli tedavilerin desteklenmesi için yöntemler (meditasyon, biofeedback ve yoga) iletişim bozuklukları, doğrulayan bilimsel kanıt eksikliği vardır bilgi teorik varsayımlara dayandığından yoganın etkinliği. İstatistiksel verilerle yapılan ampirik çalışmalar bulunmamaktadır. 1972'den 2002'ye, sadece 18'i gevşeme yöntemlerini ve kekemeliği inceleyen 42 çalışmanın ampirik temelleri (Stuck, Rigotti ve Ludtke, 2002). ASHA'nın 15 Ekim 2005 sayısında Lider, çevresinde kekemelik tedavisini araştıran bir makale yayınlandı dünya. Hindistan'da yoga, özellikle pranayama, PWS tedavisinde kullanılmıştır. Makale akıcılığın yavaş kontrollü ile iyileştirilip iyileştirilemeyeceği sorusu pranayama'nın öğrettiği gibi nefes alıp verme ve bilimsel olarak test etme (Subramanian & Prabhu, 2005). Bu çalışma yoganın etkilerini araştırmak için geliştirilmiştir. kekemelik şiddeti, kekemelik ve kaygı ile ilgili algılamalar öncesi ve sonrası tedaviye katılanlar.

Denekler
 Katılımcılar yerel (Philadelphia ve Güney Jersey) NSA aracılığıyla işe alındı (Ulusal Kekemelik Birliği) aylık toplantıları ve bölgesel NSA yahoo e-postası duyuru panosu. İki yetişkin kadın ve iki yetişkin erkek katılmak için gönüllü oldu. katılımcıların yaşları 39, 50, 57 ve 63'tür (Ortalama = 52,25 yıl / SD = 10,31 yıl). Tüm katılımcılar İngilizce konuşan, Kafkasya ve Philadelphia'da yaşıyordu Metropol alanı. Kekemelik Şiddet Enstrümanı-4'ten (SSI-4) (Riley, 2009) elde edilen veriler akıcı konuşma ve eşlik eden davranışların ciddiyet düzeyini belirler. Dört kişiden katılımcılar, 2 denek hafif derecede akıcı konuşma ve iki denek olarak orta derecede akıcı konuşma. Tüm katılımcılar katılımdan önce yoga konusunda yeniydi Bu çalışmada. Tüm katılımcılar geçmişte aralıklı konuşma terapisi almıştı ve çocukluğundan beri kekemelik bildirdi. Hiç kimse ek konuşma / dil almadı Bu çalışma sırasında hizmet. Herhangi bir nörolojik öykü yoktu, katılımcıların herhangi birinde bilişsel, kalp, görme veya işitme sorunları.

Prosedürler
Temel veriler bu çalışmanın yazarları tarafından yol gösterici ve sertifikalı bir SLP tarafından denetleme. İlk veri toplama sırasında, bir vaka geçmişi, SSI-4 (Riley, 2009) Burns Anksiyete Envanteri (Burns, 1989) ve The Overall Konuşmacının Kekemelik Deneyiminin Değerlendirilmesi (OASES) (Yaruss & Quesal, 2008) uygulandı. Her katılımcı yönetim sırasında ses kaydı yaptı ve güvenilirlik sağlamak için SSI-4 Puanlama iki kişi tarafından yapıldı ara sınav karşılaştırmaları için La Salle’nin SLHS Programındaki lisansüstü öğrencileri ve sertifikalı, lisanslı SLP. Katılımcılar daha sonra haftalık 1 saatlik grup derslerine Philadelphia'da saygın yoga stüdyosu (Hawthorne Yoga ve Reiki). Altı sınıfın hepsi sertifikalı bir yoga öğretmeni (CYT) tarafından yönetilir. Tedavi süresince katılımcılar çeşitli pranayama (yoga solunumu) tekniklerini ve basit çeşitli nefes alma teknikleri ile poz verir. Katılımcılara şu adresten katılmaları istenmiştir: günlük 10 saatlik çalışma. Yazılı talimatlar verildi tekniklerin uygulanmasını desteklemek için bir DVD ile birlikte CYT tarafından her katılımcıya sınıfta gösterildi. Tarih ve saatleri kaydetmek için günlük uygulama günlüğü sağlandı Kendi kendine pratik yapan katılımcılar. Test öncesi ve sonrası noktalarda SSI-4, OASES ve Burns Anksiyete Envanteri uygulanmış ve uygulama günlükleri her hafta uygulanan saat sayısını hesaplamak için toplanır. Aynı önlemler takip verileri için kullanılan çalışmadan 2 ay sonra toplanacak. ABA tedavi tasarımının üçüncü aşaması.

Sonuçlar, uygulama süresinin ve algılanan değerin ne kadar büyük olduğunu tedavi, katılımcılar daha büyük yarar sağladı. Katılımcılar kazanç elde ettiler yoga tedavisini takip eden tüm alanlarda.

Yoga Oturumlarından Önce ve Sonra:
[Resim: yoga.png]


SSI-4 sonuçları:
 katılımcıların hecelerin yüzdesini azalttığını göstermiştir M = 7.1'den (sd = 1.7) M = 5.1'e (sd = 1.7) kadar kekelendi. Her ne kadar bu olmadı istatistiksel anlamlılığa ulaşıldığında, büyük bir etki büyüklüğü vardı (d = 1.18). Bulgular Burns Anksiyete Envanteri endişeli duygulara, endişeli düşüncelere ve fiziksel nedenlere sahip olarak işaretlenmiş öğeler anksiyete belirtileri. Endişeli düşünceler yogadan önce daha yüksekti tedavi (M = .70; sd = .45) yoga sonrası (M = .27; sd = .32) anlamlı eşleştirilmiş t-testi, t (3) = 5.58, p = .011; d = 1.10 (büyük etki). Üzerinde OASES, katılımcılar genel algısında olumlu değişiklikler belirtti kekemeliklerine karşı gelişmiş reaksiyonlarla bozulmaları, zorlukların azalması günlük durumlarda konuşma ve kalitelerinden memnuniyeti artırma hakkında iletişim ile ilgili yaşam. Konuşmacıların genel algısı kekemelik deneyimleri yogadan önce çok daha olumsuzdu ile gösterilen tedavi (M = 2.70; sd = .22) yoga sonrası (M = 2.32; sd = .17) anlamlı bir eşleştirilmiş t-testi, t (3) = 8.01, p = .004., d = 1.93 (büyük etki).

Sonuç
Genel olarak, bu çalışmaya katılanlar hecelerini % 7,1 ila% 5,1. SSI-4 şiddet dereceleri ortalama 2.5'ten (hafif / ılımlı), 1,5'e (çok hafif / hafif). Katılımcılar ayrıca endişelerini azalttılar hakkındaki düşüncelerini geliştirmiş ve iletişim. Dört katılımcının en başarılısı 6 resmi sınıfa da katıldı ve günlük olarak uygulandı. İfade etti araştırmaya katılmaktan büyük bir değer. Yoga tedavisi (pranayama) Bu çalışmadaki tüm insanların yaşamlarını olumlu etkilemiştir. Küçük örnek verilen büyüklüğünde, tedaviyi daha da doğrulamak için ek araştırmalar önerilmektedir.

Rf:
La Salle University
Heather Kauffman, Graduate Student Betsy Molden, Graduate Student
Whitney Hailperin, Graduate Student Evelyn Klein, PhD, CCC-SLP


"Konuşma terapisi tekniklerinin çoğu, kekemeliğin gerginlik ve konuşma hızı açısından tedavi edilmesine odaklanacaktır. Şimdi gerginlik, ağız boşluğunuzdaki ve etrafınızdaki kasın sıkı ve gergin halini, solunum geçişini, karnı vb. İfade eder. Gerginlik, zihinsel durumunuzu da ifade edebilir. Konuşurken ne kadar tedirgin ve endişeli olduğunuz anlamına gelebilir, ayrıca zihninizdeki strese de atıfta bulunabilir.
Konuşma mekanizmanızdaki gerginliği azaltmak için konuşma terapisinde öğretilen nefes egzersizlerine benzer birkaç yoga aasanaları vardır. Bazı teorisyenler bunun Yoga aasanalarına benzer olduğuna inanırlar; bazıları Yoga'dan türetilmiş ve bazıları yoga aasanalarının bununla hiçbir ilgisi olmadığına inanıyor.
Ancak yoga ve meditasyon yapmak, ruh halinizi iyileştirir, sizi rahatlatır ve sakinleştirir, böylece bu, zihninizdeki konuşmanıza yansıyacak olan gerginliği azaltır, çünkü konuşmanız muhtemelen daha iyi hale gelir. Böylece yogasanalar bu şekilde yardımcı olabilir ama kekemelik için tavsiye edebileceğim hiçbir yoga aasanaları yoktur. Zihninizdeki ve konuşmanızdaki gerilimi azaltmak için bulabileceğiniz herhangi bir yol, konuşmanızın kalitesini artıracaktır."
Prianka Evangeline Felix (Dil pataloğu)
the dark side of the moon*


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi