Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemelik Forumu’na hoş geldiniz!
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Lütfen forumumuza katılmadan önce nezaket kurallarımızı dikkatle okuyunuz!
Söz konusu forum özel bir inisiyatif bazında kurulduğundan aşağıdaki kurallara uymak forumun nitelikli bir şekilde gelişmesine önemli bir katkı sunacaktır.

Forumun Amaçları

Forumumuz, Almanya’daki Bundesvereinigung Stottern & Selbsthilfe (Almanya Kekemelik ve Özyardım Federasyonu) forumundan esinlenerek kekeme bireyler, kekeme yakınları, özel ilgisi olan kişiler ve terapistlerin nitelikli bir şekilde kekemelik konusundaki sorunlarını tartışmalarına, var olan sorularının cevaplandırılmasına ve dertlerini paylaşmalarına olanak sunacaktır.

Kekemelikten kastımız, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun tanımlanmasında belirlenen konuşma akıcılık sorunu, yani bireyin isteği dışında konuşma akıcılığında ortaya çıkan tekrarlamalar, takılmalar ve uzatmalar ve bunun sonucunda günlük yaşamda ortaya çıkan okul, iş, sosyal hayat vs. sorunlarıdır.

O yüzden öncelikle şu konulara odaklanmayı ön görüyoruz:
 • Kekemelik dolayısıyla özel sorunlar
 • Çocuğum kekeliyor – ne yapabilirim
 • Kekemeliğimi nasıl yendim, kekeme bireylere tavsiyelerim nelerdir?
 • Türkiye’de yaygın ve etkili terapi yöntemlerinin tanıtımı
 • Kekemelik konusunda farkındalık nasıl yaratılır
 • Geleceğe yönelik perspektiflerin oluşturulması, engelli hakları, iş bulmada kolaylıklar vs.

Forumun sınırları

Foruma katılmak profesyonel bir danışmanlık yerine geçmez ancak olası bir terapi için değişik kişilerin değişik deneyimlerinden ilham alarak terapi seçiminde faydalı olabilir.

Forumda kesinlikle anti-reklam yapılmamalı, ancak iyi terapi tecrübesi olan kişiler de bu tecrübelerini forum topluluğuyla paylaşabilir ve ilgili başka kişileri yönlendirebilir. Kurumların ve terapistlerin isimleri ancak özel mesaj yoluyla paylaşılabilir.

Foruma kaydını yapmakla birlikte aşağıdaki nezaket kurallarına uyacağınızı taahhüt etmiş olursunuz.
(Onun ötesinde internetteki genel hususlar geçerlidir)

Nezaket kuralları ve katılım şartları

Nezaket kurallarımız foruma katılmanız için genel bir çerçeve oluşturur.
Genel konumuz ilgilileri duygusal olarak önemli ölçüde etkileyen kekemelik olduğu için aşağıda sıralanan genel ahlak ve nezaket kurallarına uymanız önemle duyurulur.

1 - Karşılıklı saygı

Karşınızdaki insanlara karşı sürekli saygılı olun!
 • Nazik ve kibar bir üslup kullanın, karşınızdakinin kalbini kırmayın!
 • Karşınızdakinin görüşüne karşı hoşgörülü olun!
 • Bir insanı incitebilecek veya hakaret anlamına gelebilecek sert söylemleri kullanmayın!
 • Alaylı veya ironik bir üsluba başvurmayın, yazılı olarak yanlış anlamalara yol açar!
 • Yazdığınız tüm paylaşımlar internet arama motorları tarafından bulunabildiğinden genel yazım ve imla kurallarına dikkat edin!

İki kullanıcı arasındaki farklı görüşler dolayısıyla tartışmalar, hatta kavga çıkarsa lütfen birbirinize özel mesaj yazarak bunları halledin. İstek üzerine forum yöneticilerinden birinden yardım talep edebilirsiniz.
Hakarete varan karşılıklı sözlü saldırılarda ilgili kişi uyarılır, tekrarlama durumunda forumdan ihraç edilmesi söz konusu olur.

2 - Telif hakları ve yasaklı içerikler

Lütfen telif haklarına sahip olmadığınız veya sahibine sormadığınız yazı, resim, video vs. paylaşmayın. En iyisi ilgili kaynakları linkleyin! Kitaplardan alıntı paylaştığınız zaman yine kaynağını da açıklayın.
Kekemelik konusu dışındaki veya genel ahlak kurallarına aykırı olan paylaşımlar, resimler vs. yöneticiler tarafından doğrudan veya ihbar üzerine silinir.

3 - Forumun düzeni

Forumdaki paylaşımlar güncelliğine göre sıralanır, en son (cevap alan) paylaşım otomatikman üst sıraya gelir.
Lütfen paylaşım açarken anlamlı bir başlık kullanmaya dikkat edin yani örneğin ‚Yardıma ihtiyacım var’ yerine ‚İş arıyorum, öneriniz var mı’ gibi.
Bir paylaşımın gidişatında yeni sorular veya yeni konular ortaya çıkarsa lütfen ayrı bir başlık açın.
Gerekirse her zaman forumun arama motoru üzerinden ilgilendiğinız konu hakkında daha önce paylaşım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

4 - Kendinize zaman ayırın

Paylaşımınızı hazırlarken yanlış anlamalara sebebiyet vermemek için kendinize zaman ayırın ve paylaşımınızı yayınlamadan önce imla vs. kurallarına uygunluğunu kontrol edin.
Alaylı veya çifte yorumlanabilecek söylemlerden kaçının.

Başkasının da paylaşımını okurken her şeyi olumsuz yorumlamayın, tepkili cevap vereceğinize gerekirse sahibine ne anlamda yazdığını sorun.

Unutmayın ki tüm paylaşımlarınız sizin kartvizitiniz olur. Forumun kullanıcıları sizi paylaştığınız konulara göre tanıyacaklar ve değer vereceklerdir.

5 - Paylaşımlarda düzeltme

Bir şeyi unuttuğunuz zaman lütfen ayrı bir cevap yazacağınıza önceki paylaşımdaki ‚düzelt’ fonksiyonunu kullanarak istediğiniz bölümü ekleyin.
Gerekirse ‚not’ diye herkesin anlayabileceği bir şekilde düzeltme yaptığınızı işaretleyin. Bu özellikle ilk paylaşım/cevap ile düzeltme arasında belli bir zaman geçmiş ise önemli olabilir.
Bir kez yayınlanan bir paylaşım/cevap tamamen silinemiyor ancak kullanıcı tarafından düzeltme fonksiyonu ile örneğin ‚silinmiş’ denilerek ortadan kaldırabiliyor.

6 - Alıntı ve linkleme

Önceki bir paylaşımdan alıntı yapmak isterseniz (quote) fonksiyonuna başvurabilirsiniz, aynı şekilde listeleme (list) veya smiley olanaklarını kullanabilirsiniz.
Lütfen alıntı yaparken sadece ilgili cümleleri yansıtacağınıza dikkat edin!
Başka internet sitelerine veya önceki paylaşımlara atıfta bulunacaksanız URL fonksiyonunu kullanarak link yerleştirin.

7 - Yöneticilerin görev ve yetkileri

Bu forum özel bir inisiyatif sonucunda kurulmuş, yöneticileri de gönüllü çalışan özel kişilerdir.
Yöneticiler forumda olup bitenleri dikkatle takip edip sürekli olarak genel ahlak ve nezaket kurallarına uygunluğu denetleyecekler.

Lütfen hakaret veya küfür olarak algıladığınız bir kavram veya bölüm kullanıldığında aynı üslupla karşılık vermek yerine yöneticilere ihbarda bulunun!

Kurallara aykırılık durumunda öncelikle özel mesaj yoluyla ilgili kişiyle irtibata geçilip kendisinden düzeltme yapması istenecektir. İlgili kullanıcı verilen süre zarfında düzeltme yapmadığı takdirde yöneticiler moderatörlük haklarını kullanarak re’sen düzeltme yapacaklar.

Uygun olmayan bir üslup kullanarak göze çarpan bir kullanıcı yöneticiler tarafından uyarılır, tekrar durumunda forumdan ihraç edilip yeniden foruma girmesi men edilebilir.

Yöneticilerin her an paylaşım ve ilgili cevaplarda düzeltme veya değişiklik yapma hakları saklıdır. Aynı şekilde düzeni bozan konu başlıklarını kapatabilirler.
Bu tür yaptırımlara başvurmamaları için paylaşım yapmadan önce kullandığınız üsluba dikkat ediniz!

8 - Terapistlerin yetkileri

Forumumuz tamamen gönüllülük bazında kurulmuş olduğundan ilgi duyan ve kullanıcı olarak katılmak isteyen terapistler de tüm danışma hizmetlerini gönüllülük bazında sunacaklarını taahhüt ederler.

Terapistler kendi kullandıkları terapi yöntemlerini tanıtmada ve imza bölümünde çalıştıkları merkezi açıklamada serbesttir. Daha fazla reklamlar kabul edilmeyecektir.

İlgi duyan kekeme bireyler özel mesajla terapistlerle ilişki kurabilirler.
Eğer ilgilinin isteği dışında foruma katılan bir terapistin olası bir müşteriyle özel mesaj yoluyla ilişki kurduğu yöneticilere ihbar edilirse ilgili terapist uyarılır ve olası bir tekrar durumunda forumdan ihraç edilir.


Nezaket kurallarını dikkatle okuduğunuzdan dolayı teşekkür eder, bundan sonra Kekemelik Forumu’nda arzu ettiğiniz cevapları bulmanız umuduyla başarılar dileriz!