Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemelik Kaçınma Davranışlarını Azaltma Terapisi Süreç 2
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Kekemlikte Kaçınma Davranışlarını Azaltıcı Terapi - Süreç 2 by sheehan
Süreç 1 Göz kontağı kurmak idi....
1. KEKEMELİĞİN ÜZERİNE AÇIKTAN KONUŞMA
Kekemeliğini gösterdiğinde seni bu konuda daha fazla bunu yapmaya istekli olmaya doğru hissettirecek arkadaşlarınla ve tanıdıklarınla (kekemeseverlerle Smile ) kekemeliği tartışarak asıl rolün olan kekemeliği kabul etmeye başlayabilirsin. (En yakınlarına kekeme olduğundan ve bunun nasıl birşey olduğundan bahsederek....) Seni dinleyenin gözünden kekemeliğinin neye benzediğini sonucuna kendin ulaşabilirsin. Daha fazla akıcı olmak için uğraşma. Çünkü böyle yaparak aslında etrafına tek söylediğin şey "Ben aslında kekeme değilim" (Size gerçek bu mu, Hepimiz tek gerçeği biliyoruz. )
1. Tanıdığın 6 kişiyle açık şekilde kekemeliğinden bahset ve bu konuyu müzakere et.
a. Hayatında hiç kekeme tanıdın mı?
b. Benim kekelemem seni nasıl etkiliyor?
c. Sence kekemeliğe ne sebep oluyor?
d. Sence genel olarak insanlar kekemelerin kekemelikleriyle ilgili olarak neler düşünüyor.
Onları bu sorulara verdikleri cevapları kısaca yazınız. (Grupta da paylaşabilirsiniz. )
2. Madde 1 de yazan soruları dışarıda hiç tanımadığınız birisiyle konuşun.
Merhaba Ercan,

senin bu paylaştığın konu benim de daha önce değinmek istediğim konunun aynısı. Bundan sonraki hangoutslara katılacak arkadaşlar bahsettiğin notları kendi çevrelerinde hangouts tarihine kadar en az on kişiye sorup bir nevi anket yapsınlar, bize aldıkları sonuçları bildirsinler.

Farkındalık çalışmasının ilk adımı da budur zaten!
İyi günler
Petra
Merhaba Petra Hanım,
Burada yazılan soruları ve kendine göre oluşturulacak soruları kendine görev addedip, bir sonraki hangouts da bunları bizlere iletmeleri gerçekten çok güzel fikir. Bunu burdan okuyan arakadaşlara iletmiş olalım.
Merhaba Ercan Bey,

Paylasiminiz icin tesekkürler. En yakin arkadasimla kekemelik üzerine uzun bir muhabbete girdik, yazdiklarinizi bilmeyerek ben yapmisim :lol:
Gercekten kekemelik üzerine ne olursa olsun "kekemelik" muhabbeti yapmak cok iyi geliyor, disa vurum yani kekemeligi suyun üstüne cikarmak gibi birsey. Bütün kekeme arkadaslarima tavsiye ediyorum.