Kekemelik Forum

Tam Versiyon: bu gun konusurken cok takildim
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Bu gun ayni duygulara geri dondum,sucluluk,utanc,bu defa da kendi kendime kizdim,qaliba bundan uzak durmak o kadar kolay olmayacak.
yene annemle konusuyordum,bu defa cok takildim,yene ayni yuz ifadesi...bi kere bir akrabam "soyleyemedigin kelimeleri soyleme,bu durumda susmak daha iyidir." gibi oneride bulunmusdu.Bazen boyle durumlara ona haqq veriyorum,yani cok takildigimiz zaman mutlaka konusmak zorundamiyiz gibi dusunuyorum

Son zamanlar iyi uyuyamiyorum,sanirim konusurken takilmalarin artmasi bununla ilgili
(07/05/2017, 21:51)nafe demiş ki: [ -> ]Bu gun ayni duygulara geri dondum,sucluluk,utanc,bu defa da kendi kendime kizdim,qaliba bundan uzak durmak o kadar kolay olmayacak.
yene annemle konusuyordum,bu defa cok takildim,yene ayni yuz ifadesi...bi kere bir akrabam "soyleyemedigin kelimeleri soyleme,bu durumda susmak daha iyidir." gibi oneride bulunmusdu.Bazen boyle durumlara ona haqq veriyorum,yani cok takildigimiz zaman mutlaka konusmak zorundamiyiz gibi dusunuyorum

Son zamanlar iyi uyuyamiyorum,sanirim konusurken takilmalarin artmasi bununla ilgili

Nafe,
senin adına üzüldüm. Eski duygulara geri dönmenin bir sebebi olmalı, kendini kontrol etmek için bundan sonra defter tutup her akşam değerlendirme yapabilirsin. Örneğin:
- Hangi ortamda 
- Hangi kelimeye takıldım
- İşin içinden nasıl sıyrıldım
- Kendimi nasıl hissettim (Stres skalasında 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - kendi kendine bir derece belirleyebilirsin)
Bundan sonra da bunun çözümünü (örneğin bilerek kekeleyerek, yüzleşerek filan) üretebilirsin.

Senin akrabanın tavsiyesi - kusura bakma - küstahlık, saygısızlıktır. Bir kekeme belli bir kelimeyi söyleyemiyorsa dinleyicilerin sabretmeleri gerekir.
Tanıdığın veya sık sık iletişimde bulunduğun kişilerde kuralları sen belirleyebilirsin. De ki 'ben bir kekemeyim. Konuşurken biraz zamana ihtiyacım var. Ama benim söyleyeceklerim en az senin söyleceklerin kadar değerlidir o yüzden bana da söz hakkı tanımalısın.'

Ondan sonra sözünü tahmin edip tamamlayabilirler mi yoksa kendin mi tamamlayacaksın konusunda sen karar ver.
Çoğu kekeme başkasının sözünü tamamlamasını istemez. 
Ama bazı kekemeler 'arkadaşlarım tamamlasa beni rahatsız etmez, tersine sevinirim' der. Ama bunu sen kendin dinleyicilerine söylemelisin.

Yabancı yani bir defa karşılaştığın insana bunu anlatmak gerekmiyor ama sürekli iletişimde bulunduğun kişilerin sana saygılı davranıp seni dinlemeleri lazım.

Senin de bir sesin var. Ve o ses dinlenmeye layıktır.
Selamlar
Petra

Not: Uykusuzluk kekemeliğin ağırlığını etkileyebilir. Ama bu tür şeyler tamamen bireyseldir her kekeme bunu farklı yaşar.
Psikoterapi gördüm.Petra hanım'ın dediği gibi Psikolog bana her hafta nerede-nasıl kekeledin bu durumda ne yaptın,numaralandırma vs gibi şeyler yazmamı istedi.Bunun üzerinde seanslarda sohbet ettik.Şimdi telefon et konuş demişti ve hala tanıdık hariç arayamam=))söylediklerini yapmadığım için bıraktırmıştı.Ben de okb-anksiyete vardı.Çok takardım.Niye konuşamadım vs diye.Konuşma sorunumu çözeceğim diye kafayı yiyecektim.7-8 tane ilaç kullandım yan etkilerinden bıraktım bir daha ilaç kullanmam.2-3 terapi aldım olmadı.En son terapide bir ilerleme yok bıraktırmak zorundayız demişlerdi.

Takıntıların varsa bir psikiyatrist-psikoloğa görün.Takıldığın zaman orada kes nefes al tekrar konuş.Artık hiç umursamıyorum bıraktım.Ara sıra niye konuşamadım diye söylendiğim oluyor ama eskisi kadar değil.Nöroloji'den tut,odyolog,psikolog,psikiyatrist,dil konuşma bozlukları uzmanı gittim olmadı.29 yaşındayım küçüklükten beri var.Kim ne der takma.Nefes çalışmaları yapmayı unutma.
Oneriler icin tesekkur ederim.Evet,insanlarin ne dusunduyu gercekten onemli degil,artik onlarin ne dusunduyunu takmamaya calisiyorum
Petra hanımın cok güzel bir sözü var kekemelik borsa gibidir der,bazen artar bazen azalır..sen özünde iyi bir kişiliğin varsa ve aklındaki kelimelerin hepsini gecte olsa söylüyorsan gerisi pek de mühim olmamali...yahu zaten ben muvakkat olan bu omrumu utanarak mi geçiricem başkası acaba benim icin neler düşünuyor diye kafaya mi takicam,gercekten söylüyorum hayat kafaya takılmayacak kadar kisa....özgürce kekeke ,özgürce konuş...yalnız su da cok önemli modifikasyon teknikleri,tanımlama gibi durumlara Cok ağırlık ver,gelişme başlarsa az olur sonrasindsysa seni durdurn dahi olamaz