Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Van Riper'den Bir Mektup
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Merhaba arkadaşlar
Aşağıdaki mektubu terapist Andreas Starke'nin izniyle size Türkçeye çevirdim, olası eksikliklerimi bağışlayın!
İyi okumalar


Alıntı: Bu mektubu Charles Van Riper 1987 yılında ilk terapi grubuma yazmıştır. Kekeleyen yetişkinler için sunduğum ve 'yoğunlaştırılmış aralıklı kekemelik terapisi olarak Van Riper Programı' adını verdiğim grup terapisini 1987 yılında ilk kez planladığım zaman bu projeyi Charles Van Riper ile mektuplaşarak tartışmıştım. Bu bağlamda kendisinden danışanlarım için küçük bir mektup yazmasını rica etmiştim.
Van Riper bana aşağıdaki mektubu gönderdi. Bu mektup Almanya Kekemelik ve Özyardım Federasyonu'nun KİESELSTEİN adlı dergisinde yıllar önce yayınlanmıştır. Uzun zaman bu mektubu tüm danışanlarıma terapinin sonunda ve 1995 ile 2005 yılları arasında eğitim verdiğim 1.008 meslektaşıma 5 günlük 'Kekemeliğin Teorisi ve Terapisi' isimli seminerden sonra veriyordum.

Western Michigan University
Charles Van Riper Language, Speech and Hearing Clinic Tel. (616) 383-0963
15 Temmuz 1987


Almanya'daki kekeme arkadaşlarıma!

Andreas Starke'nin bana Almanya'da planladığı ve şu anda katıldığınız kekemelik terapisi programını anlattığı mektubu aldığımda çok sevindim. Bu proje kolay bir proje değildir, hem cesaret hem de emek gerektirir ama orada karşılaşılan rahatsızlıklar çekilir çünkü çabalarınızın ürünü bir o kadar değerli olacaktır.

Muhtemelen çoğunuz daha önce size geçici akıcılık kazandıran tedavi yöntemlerine başvurmuşsunuzdur. Ancak biz kekemelerin akıcı konuşmayı öğrenmemize gerek yoktur. Nasıl yapıldığını zaten biliyoruz. Hepimiz belli zamanlarda ve belli şartlar altında akıcı konuşabiliyoruz. Ancak akıcı kekelemeyi beceremiyoruz. 82 yaşımda size şunu söyleyebiliyorum: bütün ömrüm boyunca kekeledim, ancak efor göstermeden kekelemeyi öğrendiğim anda hayatım müthiş bir şekilde değişti.

Muhtemelen siz de ömrünüzün sonuna kadar biraz kekelemeye devam edeceksiniz, ancak konuşma bozukluğu hiçbir engel teşkil etmeden, göze çarpmadan hafif ve rahat kekelemek mümkündür. Korkularla yüzleşmek ve kekemeliği değiştirmek için bunları adeta alet haline getirmek ağır olabilir. Yüzlerce kekeleme çeşidi vardır, bunların hepsi birbirinden kötüdür, ancak bu konuda eğitim aldıktan sonra rahat ve hafif kekeleme imkanı da vardır. Neden normal konuşan olmadıktan sonra normal konuşan numarasını yapacaksınız ki? Gösterin kekemeliğinizi ondan sonra da onu dizginleyinceye kadar onunla güreşin. Her insanın hayatında baş etmesi gereken bir canavarı vardır. Sizinki de kekemeliktir - aynen benimki gibi. Ama ben onu kontrol altına almış isem siz de onu başarırsınız.

Ama sakın yeni gelişen akıcı konuşmanın verdiği müthiş duygunun cazibesine kanmayın. Tüm çabalarınız sonucunda elde ettiğiniz başarının ölçütü kaç kelime kekelemeden konuştuğunuz değil, nasıl kekelediğiniz olmalı. Biraz kekemelik sizin için gereklidir, yoksa onu değiştirmeyi öğrenemezsiniz. Kekemeliği yakalayın, yakalayınca da sevinin çünkü her kekeleme size onu daha güzel bir şeye dönüştürmeye fırsat verecektir.
Evet okyanus ötesindeki oğullarım ve kızlarım! Size bol bol şanslar dilerim. Yaşamınızın benim gibi düzelmesi imkansız bir kekemenin yaşamı kadar başarılı geçmesini canı gönülden temenni ederim.
Saygılarımla Charles Van Riper

Andreas Starke, Logopäde Höperfeld 23, 21033 Hamburg Telefon (040) 724 100 07 E-Mail: Info@andreasstarke.de
İstemli kekemelik olayani ben yapamiyorum kekelemek istiyorum ama kekeliyemiyorum cok zor
İşte onu Van Riper terapisinde usta olan bir uzmandan öğreneceksin. Toplum içerisinde yapmadan önce kendi kendine bolca çalış, yalnızken mesela aklından geçen tüm düşünceleri seslice ve kolay kekeleyerek dile getir. Onu alışkanlık haline getirdikten sonra toplumda daha kolay olur.
Zaten iki aydir doktora gidiyorum kendi alaninda baya iyi bir doktor onun tavsiyeleri ile kekemeligimin %90 ni gecti sizinde tavsiyenize uyup kekelemeye calisicam :-)