Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Benim Hikayem
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Adım Bedirhan 23 yaşındayım. Sakarya Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunuyum. Ben de kekemelikten muzdaribim. Bu durum beni gerek özgüven açısından, gerek kişisel gelişimim anlamında aşırı derecede olumsuz etkilemekte. Bu durumu yenmek için çevremdeki insanlar bulunduğum ilçede yer alan bir kekeme merkezine gitmemi tavsiye ediyorlardı. Bu merkezler ortalama 4000₺ gibi fiyatlar ile eğitim verdiklerini söylüyor. Shaping tekniğini kullanarak 50 günlük bir eğitim sürecinden geçiriyorlar.    Fakat forumda okuduklarıma göre bu merkezler herhalde kalıcı bir şekilde çözüm sağlamıyor. Sizlerden kendi durumum hakkında tavsiyeler almak istiyorum. 
Nasıl bu sorunu kendim tek başıma yenebilirim?  
Tek başıma yenme gibi bir imkanım var mıdır?
4000₺ ile bu sorunu bu merkezler çözebilmekte midir?
Shaping tekniği ile ilgili bilgi alabilir miyim ve bu teknik kekemeliği yenmek için bulunmaz bir nimet midir? (İnternette shaping tekniği ile ilgili pek bir malumat bulamadım.)
Her merkez farklı teknik uygulayabilir.Ücretsiz için bağlı bulunduğun rehberlik merkezine gidebilirsin.Raporla bazı merkezlerden ücretsiz yararlanabilirsin.
(19/11/2017, 00:27)Bedirhan demiş ki: [ -> ]Nasıl bu sorunu kendim tek başıma yenebilirim?  
Tek başıma yenme gibi bir imkanım var mıdır?
4000₺ ile bu sorunu bu merkezler çözebilmekte midir?
Shaping tekniği ile ilgili bilgi alabilir miyim ve bu teknik kekemeliği yenmek için bulunmaz bir nimet midir? (İnternette shaping tekniği ile ilgili pek bir malumat bulamadım.)

Shaping tekniği şu videoda anlatılıyor. http://kekemelikforum.com/konu-almanyada...latim.html
Aslında melodik olsun ritimli olsun konuşma tarzını komple değiştiren tüm yöntemler 'fluency shaping' adı altında toplanıyor. Fluency shaping kavramı İngilizce'dir ve 'akıcılığı şekillendirme' anlamında.

Fluency shaping tekniğinin en büyük dezavatajı kendini yabancı hissetmendir. Çünkü sen sen olamıyorsun sırf konuşma, başka insanlarla iletişim kurma adına kendini bambaşka bir biçimde insanlara gösteriyorsun. Çoğu zaman bu konuşma tarzı doğal da değildir ve kekemelik gibi yine tepkilere yol açıyor.
Ama yine tercih bireyindir. Bazı insanların kekemelikleri o kadar ağır ki ne pahasına olursa olsun bir şekilde kendini ifade etmek istiyorlar. İşte onlar için fluency shaping tekniği uygun olabilir.
Tanıdığım çoğu kekeme orta seviyeli kekemelerdir yani her 5-10 kelimede bir takılıyorlar. İşte onlar shaping tekniğini çoğu zaman pek benimseyemiyorlar. Onlar genellikle modifikasyon modelini tercih ediyorlar.

Modifikasyon modelleri seni önce kekemeliğinle yüzleştiriyorlar yani kekemeliğinle barışmanı sağlamaya çalışıyorlar ondan sonra da kendini sadece takılma anında nasıl kurtarabileceğini gösteriyorlar.
Benim şahsen tercih ettiğim model ikincisidir ve çevremde izlediğim kekeme arkadaşlar da bu modeli daha çok benimsiyorlar.
Çünkü takılacağın ana kadar kendin olabiliyorsun. Takılma anında da konuşmaya devam edebilmek için bazı tekniklerin var.

Hangi model olursa olsun hiçbiri kekemeliği bitirmez. Eğer kekemeliğe %100 çözüm vaadeden merkezler veya kekemeliğin geçebileceğini söyleyen terapistlerle karşılaşırsan uzak dur. Onlar para tuzağı ve hüsrandan başka bir şey yaratmaz.

Selamlar
Petra
Hocam önerileriniz için çok teşekkür ederim. Konuşmamdaki bozukluk, bazı zamanlarda minimum derecelere inerken, bazı zamanlarda ise maksimum seviyelere çıkmakta. Bir de youtube da Prof. İbrahim Saraçoğlu'nun "Kekemeliğe karşı kür" adlı videosu bulunmakta. Acaba bu kekemelik bu kür ile giderilebilir mi?
Kedi otu ve melisa otu.Depresyon ve anksiyete için.Kekemeliğe faydası olmaz.Sadece rahat olmanı sağlar.
(13/12/2017, 21:08)kyaman demiş ki: [ -> ]Kedi otu ve melisa otu.Depresyon ve anksiyete için.Kekemeliğe faydası olmaz.Sadece rahat olmanı sağlar.

Kekemelik beyin fizyolojisinden kaynaklandığı için otlu çaylar tabii ki pek bir fayda sağlayamaz. Ama Kyaman'ın dediği gibi sakinleştirici bir çay rahatlatabilir bu da dolaylı olarak kekemeliğe de yansıyabilir.
İsterden bir dene ve sonucunu bize yaz!
Petra