Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemelik aşk hayatınızı nasıl etkiliyor
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Merhaba arkadaşlar,

Ben İbrahim. Derneği ve forumu bugün keşfettim ve çok ilgimi çekti. Öncelikle derneği kuran ve destekleyen herkese teşekkür ederim. Umarım bir gün sizlerle tanışırız.

Sizlere danışmak istediğim bir konu var ama önce biraz kendimi tanıtayım. 26 yaşındayım, elektrik mühendisiyim, doğma büyüme İstanbulluyum. Kekemeliğimin 7 yaşlarında sünnetten korktuktan sonra başladığını tahmin ediyorum. Çocukluğumda kekemeliğin sıkıntısını çok çektim ama 18 yaşımdan sonra hayatımı etkilememeye başlayacak kadar azaldı. Sadece moralim bozukken ve stres altındayken kendimi pek iyi ifade edemiyorum. Onun dışında nadiren konuşmam bozulur.

Kekemeliğin hayatımı zorlaştırdığı durumlar oldu ama hepsini aştığımı düşünüyorum. Ama en çok zorlandığım konu bir ilişkiyi devam ettirebilmek. Hayatımda her şey yolunda giderken sadece aşk hayatımı düzene koyamıyorum.  Çok fazla kız arkadaşlım olmadı, ilişkilerim birkaç hafta veya birkaç ay sürdü. Hiç kimse bana ayrılık sebebimizin kekemelik olduğunu söylemedi ve hissettirmedi ama ben içten içe hep bunu bir sebep olarak gördüm.

Bana sadece sizin yardımcı olabileceğinizi düşündüğümden bu konuyu açtım. Kekemeliğin sizin ilişkilerinizi nasıl etkilediğini öğrenmek isterim. Özellikle evli veya uzun süreli ilişkisi olanlar tavsiye verirlerse çok sevinirim.
(10/12/2017, 22:34)ibrapnr demiş ki: [ -> ]Bana sadece sizin yardımcı olabileceğinizi düşündüğümden bu konuyu açtım. Kekemeliğin sizin ilişkilerinizi nasıl etkilediğini öğrenmek isterim. Özellikle evli veya uzun süreli ilişkisi olanlar tavsiye verirlerse çok sevinirim.

Merhaba İbrahim,
gördüğüm kadarıyla daha çok 'gizli' kekemelerdensin galiba. Hem aştığını söylüyorsun, hem de daha endişelerin vardır. 
Öncelikle şunu söyleyeyim:
Kekemelik senin sadece bir özelliğin (belki en ufak parçan). Seni insan olarak seven bir kadın seni kekeleyen bir birey olarak da sever.

Gizli bir kekeme olarak (bilmiyorum doğru mu algıladım, istersen şu paylaşımı inceleyerek oku ve bana doğru mu, yanlış mı anladığımı yaz http://kekemelikforum.com/konu-tetikte-a...derdi.html) belki karşındaki insanın anlayamadığı davranışlar sergilersin.

Belki konuşurken çok fazla - şey - ı ı - efendime söyleyeyim - gibi doldurucu kelimeler kullanırsın. Normal konuşan biri buna bir anlam veremez. Herbir şey düşünür de bunu kekemelikle ilişkilendirmez. Yani der ki 'bu adam adını unuttu', 'çok unutkan', 'aklı hep başka yerde' vs. vs.

Halbuki kekemelik olduğunu bilse herşey netleşir.
Sen daha önce tanıştığın kadınlara kekeme olduğunu söyledin mi yoksa hep gizlemeye mi çalıştın?

Ben 27 yıllık evliyim, kocamı 33 yıldır tanıyorum. İlk başlarda ayrıca bir kekemelik sorunum olduğunu söyledim inanmadı.
Ama söylemesi benden... Son zamanda kekemelikle çok uğraştığım, hani sizlere filan yardımcı olmaya çalıştığım için o da artık konunun benim için ne kadar önemli olduğunu gördü. Saygı gösteriyor hatta destekliyor. Almanya'daki özyardım grubumuzun toplu etkinliklerine (yaz şenliği, Noel şenliği filan) o da katılıyor.

Benden çok daha fazla kekeleyen, evli olan kekemeler tanıyorum. Örneğin bizim grubumuzda kekemeliği çok ağır olan ama gül gibi bir eşi olan genç bir mühendis var. Arkadaş istese de kekemeliğini bir dakika bile gizleyemez.
Eşi onu öyle sevdi, geçen sene büyük bir düğün yaparak evlendiler.

Tabii ki kekemelikleri dolayısıyla dışlanan insanlar da vardır. Bizim grupta bir bayan geçenlerde bir erkekle yeni tanıştığını ve Köln merkezinde buluştuğunu anlattı. Ren nehrinin kenarında dolanırlarken adam kendisine demiş ki 'senin konuşman çok berbat!'
Kız çok fena üzülerek adamdan ayrılmış. Dedi ki benim duygularım doruk noktasındayken birden yerin dibine düştü. Ben de onun adına üzüldüm doğrusu.

Oluyor öyle şeyler. Ama iki gönül bir olunca kekemelik en ufak sorundur (samanlık seyran olur  Smile)

Aklı selim hiç kimse bir erkeği (veya kızı) kekemeliğinden dolayı reddetmez. Bizim özyardım grubunda çoğu ya evlidir ya da arkadaşı vardır. 
Unutma ki kekemeler testlerde diğer insanlara göre (ortalama olarak) daha zeki çıkmış.
Kekemelik senin sadece BİR özelliğindir. Ama seni sen yapan senin yeteneklerin ve karekterindir.
Sana hayatında başarılar dilerim
Petra