Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemeliğimle ilgili sorular...
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2
Merhaba, ben 30 yıldır kekemeyim. Videolarınızı en eski tarihten sıralayıp izlemeye çalışıyorum. bilgilenmeye çalışıyorum. Duyarsızlaştırma için bilinçli kekemelik yapın deniliyor. Ben sadece blok yaşıyorum. Bilinçli kekemelik yapmaya çalışıyorum ancak onda da blok yaşıyorum. Yani bilinçliyi yapamıyorum. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum.
2. sorum da şu; son bir ayda kekemelik üzerine araştırmalar yapıp bu tür videolar izlemeye çalışıyorum. Ancak son zamanlarda bundan dolayı mıdır bilmiyorum, bloklarım çok daha fazla artış gösterdi. Acaba hiç ilgilenmemek mi gerekiyor bununla diye düşünmeye başladım. Bu konuyla ilgili de yorumunu alabilir miyim Petra Hanım. Şimdiden teşekkürler.
En kısa zamanda cevap vereceğim lütfen biraz sabret!
(18/05/2020, 13:58)BayE demiş ki: [ -> ]Merhaba, ben 30 yıldır kekemeyim. Videolarınızı en eski tarihten sıralayıp izlemeye çalışıyorum. bilgilenmeye çalışıyorum. Duyarsızlaştırma için bilinçli kekemelik yapın deniliyor. Ben sadece blok yaşıyorum. Bilinçli kekemelik yapmaya çalışıyorum ancak onda da blok yaşıyorum. Yani bilinçliyi yapamıyorum. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum.
2. sorum da şu; son bir ayda kekemelik üzerine araştırmalar yapıp bu tür videolar izlemeye çalışıyorum. Ancak son zamanlarda bundan dolayı mıdır bilmiyorum, bloklarım çok daha fazla artış gösterdi. Acaba hiç ilgilenmemek mi gerekiyor bununla diye düşünmeye başladım. Bu konuyla ilgili de yorumunu alabilir miyim Petra Hanım. Şimdiden teşekkürler.
Bloklar hafif tekrarlamalara çevrilebilir, bunu başarılı bir şekilde uygulayanlar var örneğin Özüm hanım ve Onur bey. (Kekemeler Derneği'nin videolarında ve hangouts ve zoom oturumlarımızda görebilirsin.),

En iyisi kitap okuyarak bunu önceden çalış. Muhtemelen hangi harflere takıldığını biliyorsun. Kitap okuyarak takılacağını bildiğin harflerle başlayan kelimeleri ha-ha-ha-hafif te-te-tekrarlama yaparak ça-ça-çalış.

Gerçek yaşamda özellikle takılmadığın yerlerde alıştırma amaçlı bu tür hafif tekrarlamaları çalışabilirsin. Sonra içgüdünü geliştirmen lazım. Bloklara girmemek için önceden içindeki gerginliği azaltıp tekrarlama yaparak kelimeye girmen gerekir.

Diyelim 'Arkadaşlar bu akşam çay bahçesine gidelim mi?' demek istiyor, 'çay' kelimesine kesinlikle takılacağını hissediyorsun.

Şöyle dene: 'Arkadaşlar, bu akşam (derin nefes al, içindeki gerginliği hisset, kendini gevşetmeye çalış) ç - ç - ç - ç - çay bahçesine gidelim mi?' demeye devam et.

Arkadaş ortamında ne yaptığını açıkla. De ki terapistim benim böyle yapmamı söyledi ki anlayış göstersinler. Ama normalde 30'un üzerinde olan insanlar zaten anlayışlı olur sadece neye karşı anlayış göstermeleri gerektiğini bilmeleri lazım.

2 - insanlar kekemelikle ilgili araştırma yaparken neden daha fazla kekelerler? 
Kesin bir cevap olmamakla birlikte şu nedenlerden dolayı olabilir:

- kekemeliğini merak etmeye ve yüzleşmeye başlıyorsun
- eskiden kelime değiştirirken şimdi bunu yapmamaya çalışıyorsun, ister istemez gerçek takılmaları görüyorsun

Önemli olan kekemeliğin artması değil, önemli olan senin buna karşı geliştirdiğin duygulardır.

Almanya'da çok etkili olarak bilinen Bonn Terapi'sinde ilkin gerçek kekemeliği ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Bunun sonucunda o güne kadar 'gizli kekeme' olarak binbir hileyle kendini kurtaranlar birden bire ağır kekelemeye başlarlar. Terapistler danışanlarıyla birlikte tüm kaçınma davranışlarını tespit edip bundan sonra yapmamalarını söylüyorlar.

Tabii ki bu bir süreç, haftalarca bunu uygulamak zorundalar. Ama bu sürecin sonucunda artık kekemeliği göstermekten korkmuyorlar ve daha sonra öğrendikleri modifikasyon tekniklerini de devreye sokabilirler.

Önemli olan duygu dengesidir ve bunu sürekli sorgularlar. Örneğinn 1 ile 10 arasında bir skalada korku/endişe seviyen kaç? diye.

Yani anlaşılan senin şu anki durumun gayet normaldır.
Sana başarılar dilerim
Ben herhangi bir harf ya da kelimede takılmıyorum. Cümleye ilk başlayacağım sırada blok yaşıyorum. Özellikle ilk girişlerde oluyor. Ya da bir sohbet ortamında konuşurken mesela ben yeni bir cümleye giriş yapamıyorum. Mesela bir sohbet konusu açamıyorum (açmak istememe rağmen). Konuştuktan sonra ise cümlem bitene kadar blok hemen hemen hiç olmuyor. Modifikasyon yapmaya çalışıyorum. ilk heceyi kekeleyerek yapmaya çalışıyorum ama onu da yapamıyorum. Yine blok yine blokkkkSad ilk heceyi uzatarak konuşmak istiyorum mesela öbüründen ziyade. Ama onu da dediğim gibi ilk girişte yine blokkkk oluşuyor ve yapamıyorum. Lütfen bana bir akıl verebilir misinizSad
Ağır mı kekemeliğiniz?
Senin gibi olan birkaç kişi tanıyorum, onlar da kendi kekemeliklerine henüz bir çözüm bulamamışlar. Bence bir terapistten yardım alırsan en doğrusu olur.
Sayfa: 1 2