Kekemelik Forum

Tam Versiyon: cocugum kekelemeye başladı
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Merhabar, kizim 4 yasinda.  1 yıldır aniden kekelemeye basladi.  Once bulunduğum sehirde bir terapiste gittik bigilerimizi aldi ve ozguvenini yuksektutup mutlu cocukolmasi icin telkinlerde bulundu., Kekemeliginin Baslamasinin ardından hemen 2 ay sonra icin terapi icin randevu verdi, gitmedim.. Açıkçası okuduğum yazılardan  3 ile 6 ay bekleyin diyorlardı,  bana bu terapist güven vermedi...
Sonra telefonda Mersin de bir terapist buldum, konuşmaları daha ılımlı ve bize 1 yıl bekleyin terapi icin cok erken gelmeyin daha dedi.  Yakın zamanda gorusmeler yaptik , duyarsizlasma yöntemleriyle eğitim verdi.
Benim aklima takilan konu, 1 yil gecti ama biz kızımla ilgili konusma dil dudak nefes egzersizleri almali miyiz? Durumun ilk gunden farkinda, bir hafta hayata küstü , bemim psikolojim bozuldu, sonra alistik kabullendik bir anne baba olarak.  Artik kizim eskisi kadar umursamiyor gibi ama bazen konusnakta zorlaniyorum ben die, ben de zamanla gececegini söylüyorum . Normalde de cok hizli konuşuyor ve amcasinda da kekemelik var.
Yani kroniklesir mi,? bu egzsersizler icin gec mi kalırız? Kac yasina kadar gelisimsel olir? Genetik faktörümuz de var. ne yapmaliyiz bilemedim.
Yaşı küçük olduğu için yanlış bir şey söylemek istemiyorum.
Facebook kullanıyorsanız grupta sorabilirsiniz.Genetik de olduğu için durum farklı.
https://www.facebook.com/groups/185678661897485/
Merhaba İpek hanım,
öncelikle geçmiş olsun!
(25/05/2020, 16:22)ipekk demiş ki: [ -> ]Normalde de cok hizli konuşuyor ve amcasinda da kekemelik var.
Yani kroniklesir mi,? bu egzsersizler icin gec mi kalırız? Kac yasina kadar gelisimsel olir? Genetik faktörümuz de var. ne yapmaliyiz bilemedim.
Hızlı konuşma çok zor değiştirilebilen, bireysel bir konuşma tarzı. Ama belki de size yetişmeye çalışıyor büyükler böyle konuşuyor, ben de onlar gibi konuşayım diye böyle yapıyor olabilir. O yüzden size naçizane tavsiyem siz kendi konuşma hızınızı oldukça düşük tutun. Sadece çocukla konuşurken değil, tüm aile yaşamında eşinizle konuşurken de yavaş ve tane tane konuşmaya çalışın, iyi model olmaya çalışın!

Çocuk dört yaşında olduğuna göre zaten dil dudak nefes egzersizleri yapılmaz, yaptıran varsa da bilin ki gerçek terapist değildir.
4 yaşındaki çocuklar için çok etkili diye tanıtılan bir terapi modeli Lidcombe metodudur. Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği'nin sayfasında o yönteme göre çalışan bir uzman arayabilirsiniz.

Kekemelerin %70'i kadarının kekeme yakınları vardır. Kekemeliğin kendisi genetik değil ise de kekemeliğe olan yatkınlık genetiktir.
Ama bu demek değildir ki :
Genetik kekemelik = kalıcıdır.

Kimisi babamda da vardı ama geçti, benimki geçmedi diyor.
Kimisi ise kekemedir, çocuğu da geçici olarak kekeliyor, sonra düzeliyor.
Geçme olasılığı kızlarda erkeklere göre çok daha yüksektir.
Bizim bu konuda çok güzel Youtube videolarımız var, http://www.kekemelikforum.com/forumdisplay.php?fid=8 bölümünde bulursunuz, terapist olan konuklarımız çocukluk çağındaki kekemelikle ilgili güvenilir bilgi veriyor.

Hatta yakın zamanda tekrar terapist bir konuğumuz olacak ve canlı yayında sizin de sorularınızı cevaplayacak. Takipte olun, gün ve saati önceden forum üzerinden duyururuz.

(25/05/2020, 16:22)ipekk demiş ki: [ -> ]Açıkçası okuduğum yazılardan  3 ile 6 ay bekleyin diyorlardı,  bana bu terapist güven vermedi...
Sonra telefonda Mersin de bir terapist buldum, konuşmaları daha ılımlı ve bize 1 yıl bekleyin terapi icin cok erken gelmeyin daha dedi. 
(...)
Durumun ilk gunden farkinda, bir hafta hayata küstü , bemim psikolojim bozuldu, sonra alistik kabullendik bir anne baba olarak.  Artik kizim eskisi kadar umursamiyor gibi ama bazen konusnakta zorlaniyorum ben die, ben de zamanla gececegini söylüyorum .
Aslında RİSK FAKTÖRLERİ YOKSA 6 ay bekleyin deniyor.

Ama sizde iki tane faktör görebiliyorum:
  • amcasında kekemelik varmış
  • ilk günden farkındaymış...
Çünkü terapiste gitmeyi gerektiren bir faktör olarak da her zaman 'çocuk tepki gösteriyorsa 6 ay kadar beklemeyin, daha erken terapiste başvurun' derler.

Kekemeliğin geçip geçmeyeceğini önceden kestirmek maalesef mümkün değildir. O yüzden uzmandan yardım alıp doğru yönlendirilmeniz kızınızın mutluluğu açısından çok önemlidir.
Size başarılar dilerim
Koray Bey Petra Hanim teşekkür ederim. Terapist o zaman lindcome yöntemini uygulayacak, araştırayım o zaman. Peki bu yöntem online olur mu? Istanbulda ünlü bir terapist buldum, Ahmet  Bey. Internette guzel yorumlar yapılmış,  allah hepimizin yardımcısı olsun

Petra Hanim, ben de cok hizli konuşuyorum aslinda, belki de onun etkisi var.. Erken konusmaya basladi 2 yasindan itiberen cok tekerleme sarki öğretmiştim, belki onlari da hizli soyleye çalıştı, oradan da kaynakli olanilor mi?

Petra Hanim,lidcome metoduna soyle bir baktim internetten, davranissal bir metodmus. Çocuk kelimeyi soyleyemediginde duzeltmesi icin uyarilarda bulunuyormus. Bu cocukta travmaya sebep olabilir mi,? Baski altinda mi hisseder kendini surekli. Takılmadan konusmam gerek die kaygili olir mu? yoksa metodu ben mi yanlis
Merhaba İpek hanım,
(25/05/2020, 22:02)ipekk demiş ki: [ -> ]Erken konusmaya basladi 2 yasindan itiberen cok tekerleme sarki öğretmiştim,  belki onlari da hizli soyleye çalıştı,  oradan da kaynakli olanilor mi?
Hayır kesinlikle öyle değil. Eğer çocukta kekemeliğe bir yatkınlık varsa (genetik olarak olabilir) o zaman illa ki bir tetikleyici unsura da gerek yoktur. Çocukların çoğu herhangi bariz bir sebep olmaksızın kekelemeye başlar. Tetikleyici arayanlar ise ailedir, çevredir. Bu konuda şu yazıyı tavsiye ederim http://www.kekemelikforum.com/showthread.php?tid=659

Ayrıca öğretide talep / kapasite modelinden bahsediliyor. Çocukta yaşına göre gelişen kapasiteler (beceriler) ile çevresinin veya kendi kendine olan talepleri arasındaki uyumsuzluğun kekemeliğe yol açtığı veya kekemeliği beslediği varsayımıdır. 
Bu nedenle eğer kapasite henüz gelişmemiş ise bir adım geri atıp çocuktan daha az performans (dilsel, bilişsel vs.) talep edilebilir.

Her halükarda aile ortamındaki iletişim modelini gözden geçirip çocuğa yeterince zaman vermek ve anne-babanın kendi konuşma hızlarını düşürmesi, ayrıca daha başka çocuk varsa hepsine kendi yaşına göre söz hakkı tanınması faydalı olabilir.


Alıntı: Petra Hanim,lidcome metoduna soyle bir baktim internetten,  davranissal bir metodmus. Çocuk  kelimeyi soyleyemediginde duzeltmesi icin uyarilarda bulunuyormus. Bu cocukta travmaya sebep olabilir mi,? Baski altinda mi hisseder kendini surekli. Takılmadan konusmam gerek die kaygili olir mu? yoksa metodu ben mi yanlis
Ben Lidcombe'u çok iyi bilmiyorum. Ama şunu biliyorum: Aile eğitiliyor, aile içerisindeki iletişim şekillendiriliyor. Zaten düzenli seanslar günde belli bir zamanmış, (1 saat filan) çocukla oynanıyormuş ve oyun sırasında akıcı ifade ettiği cümlelere olumlu bir tepki gösteriliyormuş. Tabii ki çocuk bunun farkında bile değilmiş (küçük olduğu için).
Ama bunu terapist anne-babaya tam anlamıyla öğretiyor, anne-baba da kamera kaydı filan yapıyor, sonra zaman zaman terapistle görüşmeler yapılıyor. 
Daha fazla bilgim olmadığı için yanış bilgi vermek istemiyorum.
Size başarılar dilerim
tesekkürler Petra Hanim