Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Çocukluk Döneminde Beyin Gelişimi
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Çocukluk Döneminde Beyin Gelişimi


Bu sunumun bir kısmı.Proje direktöründen izin alamadığım için içindeki bilgileri paylasamıyorum.Westutter.org'a üye olup zoom kayıtlarını inceleyebilirsiniz.
[Resim: zdWSM0.png]

[Resim: oTnOFf.png]
beyaz madde hacmi - gri madde yoğunluğu - Üstün temporal sulkus

Üstün temporal sulkus aktivasyonunu ölçmek için fMRI analizi kullanan çalışmalar, fonemlerin, kelimelerin, cümlelerin ve fonolojik ipuçlarının hepsinin temporal lobda posterior-anterior eksen boyunca artmış aktivasyona yol açtığını bulmuştur.En sık olarak sol yarıkürede meydana gelen bu aktivasyon paterni, ventral konuşma algısı akışı olarak adlandırılır. Birçok çalışma tutarlı bir şekilde üstün temporal sulkus aktivasyonunun fonolojik sinyallerin yorumlanması ile ilişkili olduğunu göstermektedir.Mevcut araştırmalar, üstün temporal sulkusun sol yarıküresinin ve bununla ilişkili sol ventral akımın fonolojik işlemede rol oynadığını düşünse de, üstün temporal sulkusun sağ yarıküresi, ses algısına ve konuşma cemaatine bağlanmıştır. Wikipedia'dan alıntıdır.
Diğerlerini araştırarak öğrenebilirsiniz.
[Resim: sxE8cu.png]

Sol kavis fasikülüsünde beyaz cevher yoğunluğu yaşla birlikte artar: 4-17 yaş aralığını kapsayan kesit çalışması (Paus, 1999)

Rf:
Soo-Eun Chang, Ph.D., CCC-SLP