Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Van riper'in modifikasyon aşamasının ilk basamağı
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Merhaba arkadaslar,

"KEKEMEYİM...NE VAR BUNDA" facebook grubun da ki Cumhur Alanya adli arkadasimizin yazisini aynen alintiliyorum.

Alıntı: Başka bir grupta Musa Kuru diye bir arkadaşın yazısıdır..Van riper'in modifikasyon aşamasının ilk basamağını cok guzel anlatiyor okunmali ve ağır blok yaşayanlar kullanabilir..:
Modifikasyonun ilk aşamalarından biri olan hafif kekemeliğe geçiş kısmından bahsetmek istiyorum. Ağır blok yaşayanlar ,kelimeyi bir türlü tamamlayamayanlar. Korkudan ağızını hiç açamayanlar için büyük faydası olacaktır.
Bakkala gittiniz ve "ekmek alacaktım" demek istiyorsunuz. e harfi bir türlü çıkmıyor eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekmek diyorsunuz ve sizin için epey yorucu oluyor, çok verimli bir konuşma şekli de olmuyor. Modifiye işleminde direk ekmek demek yerine acele etmeden "e e ekmek" , "e ekmek" ya da "e e e ekmek" demelisiniz. e tekrarı birkez de yapabilirsiniz 2-3-4 kez de , ne zamanki ekmek diyebileceğinizi hissettiniz o zaman kelimeyi tamamlamasınız. Harf tekrarlarını hiç acele etmeden, sanki diliniz sürçüyormuşuz gibi ve anlaşılır olarak çıkarmalısınız.
"bbb(blok oluştu durdunuz 3 saniye) benim adım hhhhhhhh(hava kaçırır gibi h harfine yüklendiniz) hüseyin. Eeeeeeeeeeeeeeeeeeve gidiyorum, sen de gggggggggelsene." Cümlesini, modifiye edersek;
"Be-benim adım hü-hü-hüseyin e-eve gidiyorum, sen de ge-gelsene."
. Hece tekrar sayısı kelimeyi çıkarabileceğiniz duruma göre değişir,tamamen size bağlıdır.
. Hece tekrarını hiç acele etmeden yapmalısınız, en az yarım saniye süre olmalı aralarında.
Bu yöntemle kitap okur, ailenizle arkadaşlarınızla uygulamaya çalışırsanız, kekemeliğinizin çok hafiflediğini hatta konuşmaya engel olmadığını görürsünüz. Blokların,bitmek bilmeyen tekrarların yerini yeni hafif kekeleme şekli (modifiye edilmiş) geçecek. Zamanla özgüveniniz arttıkça çok daha başarılı olacaksınız. Modifikasyonun diğer aşamaları olan yumuşatma ve ses telllerini kitlemeden konuşmak daha ileri aşamalar oluyor. İlk aşama çok başarılı olursa ileriki aşamalara gerek bile kalmayabilir.
Harf tekrarlama kısmı çok önemlidir, şöyleki;
Ankara da , Aaaaaaaaaaaaaaaaankara şeklinde kekeliyorsunuz.
Tekrar eden harf a dır. (genelde hece yerine harf kekelenir).
Modifiye edilirken de a tekrarlanarak a-a-ankara denmelidir.
İstanbul için, is is istanbul yanlış olur. i-i-istanbul olmalıdır.
Doğru Yanlış
---------------------------------------------------
Be-be-bengü Ben-ben-bengü
Ü-ü-ümraniye Üm-üm-ümraniye
Ka-ka-kardeş Kar-kar-kardeş
örneklerde 3 tekrar yaptım ,bunun bir anlamı yok, 1-2-3-4... tekrar olabilir, tamamen kelimeyi ne zaman çıkarabileceğinize bağlıdır. A-ankara , B-bursa, dü-dü-dünya gibi.
Önemli bir nokta da, bazı kekemeler hangi kelimede kekeleyeceklerini bilmezler. Bazıları da cümlenin hangi kelimesinde kekeleyeğini cümleyi daha hiç kurmadan tahmin edebilir.
Tahmin edemeyenler. Teknik kullanmadan okuma yapsınlar ve her kekeledikleri kelime için bir not defterine işaret,çizgi vs koysunlar. Zamanla konuşurken kekeleyecekleri kelimeyi tahmin etmeye başarıp, modifiye tekniğini uygulayabilirler.
Musa kurudan devam :
Hece tekrarı değil harf tekrarı yapılmalı.
Aşk-aşk-aşk diye kekelenmez. aaaaaaaaaaşk şeklinde veya korkar ağızınızı hiç açmazsınız.
Tekrar ederken ilk harf tekrar edilmeli. Sessiz harf ise peşinden gelen sesli harf ile tekrar edilmeli (ba-be-de-do) bu durumda hece gibi görülüyor. Tekniğin böyle olmasının nedeni doğal kekemeliği hafifletmek amaçlı olması.
Su kelimesinde takılan kişi, yalnızca korkuyor ve denemiyordur. Bazen farkında olmazsınız ama bir kelimede takılırken aslında peşinden gelen kelimeden korkuyorsunuzdur.
Su istiyorum derken. Su belki kolay çıkacak ama istiyorum kelimesine hazır değilsiniz ,korkuyorsunuz. Bu bilinçli ya da bilinçsiz olabilir.
Yalnızca tek bir kelime olarak su demeniz gerekiyorsa kekelemenin hiç bir anlamı yok. Bakkal soruyor , ne istiyorsunuz ? Siz sadece su diyorsunuz. Ama bakkal sormadan , "su almak istiyorum" derseniz işin içine devam eden kelimeler girer, burada su kelimesi de günah keçisi olur.
Tekrar ediyorum, tek bir kelime olarak su demeniz gereken yerde diyemiyorsanız, çok aşırı derecede korkuyor ve denemiyorsunuzdur. Duyarsızlaşmalısınız.
Şöyle örnek vereyim. Çok sık rastlıyorum, kekeme "bir bir bir akşam bize gelsene diyor". Bir bir bir diye bir kekeleme yoktur, söyleyemediği akşam kelimesidir,kendisi biliçli ya da biliçsiz akşam kelimesine hazır olmaya çalışıyor.
Bu anlattıklarımı hiç kitap okuyarak ya da bir yakınınızla denediniz mi ? samimi olun ve yazın. Denemeden hiç bir şeyi başaramazsınız. Ayrıca makine değilsiniz herşey her zaman istediğiniz gibi mükemmel sonuçlanmaz,sabretmek gerekir. Konuşma terapistine gittiğinizde de ama falan da, filan da, olmuyor da, böyle olmaz da gibi şeyler mi söyleyeceksiniz.