Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Nefes üzerine!
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Kolay, sessiz nefes alıp verme kekemenin daha özgürce konuşmasına yardımcı olsa da, kekemenin bilinçli olarak nefesini almasını ve vermesini kontrol etmesi önerilmemektedir. Nefesi bilinçli olarak kontrol etmeye çalışmak, nefesin sonunda konuşma, nefes nefese kalma veya hiperventilasyon gibi solunum anormalliklerine ve bunun sonucunda da gerilimin artmasına neden olabilir.

Charles Van Riper, The Treatment of Stuttering de diyor: Konuşmak için nefesi kasıtlı olarak kontrol etmede tehlikeler var.

Kekeleyen kişi, özellikle kelimelerin başlangıcında, yumuşak temaslarla kolay başlangıçlı bir şekilde yavaş ve sorunsuz konuştuğunda, doğal ve düzgün nefes almayı etkilemeye yardımcı olacaktır.

Kekemeliği ortadan kaldırmak için bazı konuşma patologları, kekemenin ses tellerini açık ve rahat tutacağı ve blok boyunca daha kolay hareket etmesini sağlayacağı düşüncesiyle bir bloğu aşarken hafif bir "iç çekiş" yapmasını önermektedir. . Bu, kekeme bir kişinin korkulan bir kelimeyi söylemeye başladığında sessiz bir "h" sesi çıkarması veya nefes alması tavsiyesine biraz benzer.

Bu tür teknikler, zihni korkudan uzaklaştırdığı için ses tellerindeki gerilimi gidermeye yardımcı olacağı için işe yarayabilir. Bununla birlikte, bu tür dikkat dağıtıcı etki ortadan kalktığı için, kekemede yukarıda bahsedildiği gibi anormallikler kalabilir.

Özetlemek gerekirse, konuşmak çok az nefes alır.. Bu nedenle, nefes alma az çok otomatik olduğu için, genellikle kekeme bir kişinin onu bilinçli kontrol altında tutmaya çalışması bizce gerekli değildir.

Luper Stuttering Therapy for Children kitabında diyor: Nefes kontrolü, otomatik olduğunda ve bilinçli kontrol altında olmadığında en iyisidir .... Nefes nispeten otomatik ve bilinçsiz olmalıdır, bu nedenle genel olarak, ne kadar az dikkat verirseniz o kadar iyidir.