Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Sheehan ve bir anısı...
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
J. David Williams'ın ifadesiyle Joseph G. Sheehan üstad, her zaman öğrencilerine şu telkinlerde bulunurmuş: "Sakınmayın, saklanmayın, kekemeliğinizi inkar etmeyin. Kekemelik korkunuzun üstesinden gelmenin ve böylece gerçekten akıcı olmanın tek yolu, onunla doğrudan tanışmaktır. Her zaman korktuğunuz şeyi yapın göreceksiniz ki yavaş yavaş ondan korkmamayı öğreneceksiniz."

20'nci yüzyılın (bana göre) C. Van Riper ve Oliver Bloodstein'den sonra en büyük konuşma patoloğu Joseph G. Sheehan'dır. Peki kimdir bu?

Joseph Green Sheehan 27 Mayıs 1918'de Battle Creek, Michigan'da doğdu. Sheehan "ciddi bir kekemelik engelinin üstesinden geldi" ve "konuşma konusunda tanınmış bir otoriteydi." Eğitimci, klinik psikolog ve yazardı. 1949'da Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde Psikoloji Konuşma Kliniğini kurdu ve burayı 14 Kasım 1983'te Santa Monica, California'da meydana gelen ölümüne kadar yönetti. (Contemporary Authors, volume III, p. 439).

28 Ağustos 1997'de Stutt-L'de Dr. Joseph Sheehan'ın bir anısı Bill Murphy tarafından paylaşıldı.

"Los Angeles'ta Joe Sheehan'ı ziyaret ediyordum. Öğle yemeğini yeni bitirmiştik ve Joe, bir yürüyüşe çıkıp kekemelik hakkında daha fazla konuşmamızı önerdi. 20 dakika kadar sonra Joe, bölgede bir dondurma dükkanı gördüğünü hatırladı ancak bulamadı sevecen ama biraz ısrarcı tavrıyla bir sokak satıcısına gidip "şu ve bu tür" mağazaya yön sormamı söyledi (bu tür durumlarda kekemeliği yönetmekte hala sorun yaşadığımı biliyordu). Bu yüzden arkamda Joe ile yavaşça bu çılgın (veya vahşi diye de çevirebiliriz) görünümlü satıcıya yaklaştım ve yön sormaya başladım ve elbette her kelimede korkunç bir şekilde kekeliyor gibiydim. Satıcı gülmeye ve kekemeliğimi taklit etmeye başladı. Ne yapacağımı bilmiyordum ve donup kaldım. Aniden Sheehan satıcının yanından yanıma geldi ve yüksek sesle her türlü baş sallama, göz kırpma vb. Sözde kekemeliği kullanmaya başladı, "Bu şekilde konuşmak senin için çok kolay." Satıcı gözlerini kocaman açmış ama sessizce orada dururken aceleyle uzaklaştık. Titriyordum, Joe gülüyordu. Bunu birkaç kez yaparsam, bu tür bir durumda bir daha asla korkmayacağımı söyledi. Bu Joe'nun beni içine soktuğu ne ilk ne de son durumdu. Bu tür bir yanıtın Joe için işe yaradığını öğrendim, ancak onları onun yaptığı gibi tam olarak kaldıramadım. Ama aynı zamanda Joe Sheehan'ın birebir kopyası olmam gerekmediğini de öğrendim. Joe'nun dersi, sorumluluğu üstlenebileceğimdi. Kendimi ve başkalarını rahatlatan birçok şekilde yanıt verebilirim. Joe, arkadaşlarım veya meslektaşlarımla birlikte olsaydım, duygularımın sorumluluğunu almayı ve kekemelik durumundaki gerginliği etkisiz hale getirmeyi öğretti."