Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Stephan B. Hood'dan bir ders!
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Kekemeler için öneriler kitabının ikinci baskısına önsöz yazan Dr. Stephan B. Hood'un İngilizce bir makalesinde şu yazıyor: Açık, dürüst olmanın ve kekemeliği kabullenmenin faydalarına şiddetle inanan SLP'lerden (Konuşma Uzmanı diye kısaltabiliriz) biriyim. Saklanma, inkar etme, gizleme ve kekemelikten kaçınma girişimleri bazen size geçici olarak kısa vadeli bir rahatlama sağlasa da, uzun vadede başarısızlığa mahkumdurlar. Hem davranışsal hem de duygusal olarak kekemeliği kabul ettiğinizi göstermek çok daha faydalıdır ve bunu yapmanın yollarından biri de "Reklamcılık" tır. Kekemeliğin reklamını yapmanın yolları, bir arkadaş tişörtü giymek, kekemelik hakkında açıkça konuşmak ve gönüllü kekemelik yapmak gibi şeylerdir.

Eskiden, satılık olabilecek ürünler hakkında araştırma yaparken gönüllü kekemelik yapmak için 1-800'lü telefon numaralarına ücretsiz telefon görüşmeleri yapmanızı tavsiye ederdim. Herhangi bir şey satın almanıza gerek yoktu, ancak satılık ürünler hakkında belirli şeyler öğrenmeniz gerekiyordu. Örneğin, on altı yaşında bir genç olarak, genç sürücüler için otomobil sigortası ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için Geico Insurance'ı arayabilirsiniz. Ya da sabah gazetesinde satış için listelendiğini gördüğünüz kullanılmış araba hakkında bilgi almak için lokalden birini arayabilirsiniz.

Şimdi her gün, süreci tersine çevirebilirim. Yaptıklarınız yerine, aldığınız çağrılara yanıt olarak gönüllü kekemeliği kullanabilirsiniz. Ailenizle bunun hakkında konuşun ve yardımlarını alın. Hepinizin hem yararlı hem de eğlenceli olabilecek şekillerde birlikte çalışmanıza izin verecek bazı aile projeleri tasarlayabileceğinizi düşünüyorum. Ailenin dahil olmasını sağlamak da iyidir, böylece başka biri telefonu açarsa, telefonu size hemen verebilir ve aramayı kendiniz halledebilirsiniz.

Ama şimdi ikinci bir seçeneğim var. Önceden kaydedilmiş konserve satış konuşmasını dinledikten sonra, bu tele-pazarlamacı ile gerçekten konuşmama izin veren bilgi istemine tıklıyorum ve sohbet boyunca gönüllü kekemelik yapıyorum. (Bazen gülmekten kaçınmak zordur.) İşte aldığım son aramaların birkaç hızlı örneği.

Bir telemarketer düşük faizli bir kredi kartı sunmak istedi. Satış konuşmasını dinledikten sonra sorularım olup olmadığını sordu. Ne kadar yıllık gelire ihtiyacım olduğunu sordum ve ayda ne kadar ücret alabileceğimi sordum. Yeterince gönüllü kekemelik yaptım, bu yüzden onu takdir ettiğinden daha uzun süre hatta tuttum ve sonra ona on dört yaşında olduğumu ve aileme bunun uygun olup olmadığını sormam gerektiğini söyledim. Ona, harçlığımın gerekli 'yıllık maaşı almaya yetmeyeceğini söyledim, ancak annemle babamın benimle kalacağına dair güvence verdim. Onun sadece benim gönüllü kekemeliğimle değil, aynı zamanda görünüşe göre "işsiz bir ortaokul öğrencisi" olduğum gerçeğiyle de tamamen gafil avlandığını söyleyebilirim. Sonunda ona şunu söyledim: "Çççççok t-t-t-teşekkür ederim, ama bence beni arayan llllistesinden ç-ç-ç-çıkarmalısın" O zaman telefonu kapattım.

Son seçimde ilçe okul yönetim kurulu için yerel adaylardan birini temsil eden bir bayan evimizi aradı. Bana kapalı konuşmasını yaptıktan sonra sorularım olup olmadığını sordu. Adayının Magnet Schools'taki konumu, ortaokuldaki çocuklar için rastgele uyuşturucu testi ve otobüs seferlerinde önerilen değişikliklerin benim kasabamdaki çocukları nasıl etkileyeceğini sorarken gönüllü kekemelik yaptım. Cevaplarını tamamladıktan sonra, “Benimle konuştuğunuz için teşekkür ederim. Umarım oyunuza güvenebiliriz. "Bi-bi-billgi iiiçin teşekkür eeeederim. Fakat ben hala bir öğ-öğ-öğrenciyim ve ooooy verecek yaşta d-d-d-eğilim." diyerek yanıt verdim.

Ve nihayet, kablo vizyon şirketlerinden birinden aldığım bir telefon geldi. Yüksek hızlı internet, sabit telefon ve erişilebilen lüks kanal paketini içeren özel lüks paketlerini satın almamızı istediler. Sohbet sırasında onlara Boston bölgesinde olduğumu ve büyüdüğümü söyledim ve PPPPatriors, Cel-Cel-Celtics, Brrrrruins ve Re-Re-Re-Red Sox'u kapsayan istasyonları olup olmadığını merak ettim. Arayan kişi bana emin olmadığını söylediğinde, ona teşekkür ettim ve "H-H-Hoşççççakalın!" dedim.

Telemarketerler ile gönüllü kekemeliği kullanarak biraz eğlenebileceğinizi düşünüyorum. Kekemeliğinizin reklamını yapmanın ve yaptığınız işe ailenizin katılmasına izin vermenin harika bir yoludur. Sizi duyarlarsa, ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı bilirler. Ve bu arada, tele-pazarlamacıların zamanını boşa harcadığınız için üzülmeyin: Sonuçta, onları aramadınız. İlk başta sizi arayan onlardı.

Umarım kekemeliğinizle yüzleşmek ve onunla başa çıkmak için cesur çabalarınızda bu fikirlerin size yardımcı olacağını düşünürsünüz.

En iyi dileklerimle ve iyi şanslar.

Harekete geç! [Bu benim eklememdir Smile]