Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemeliğimin kontrolünü ele alışımdaki bana iyi gelen önemli noktalar
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Soru: Selam, geçenki yayında gördüğüm kadarıyla sen kekemeliği baya kontrol altına almışsın. Bunu kontrol altına alabilmiş biri olarak önerilerin ne olur? derli toplu bir fikrini almak istedim.

Cevap: Selam. Öncelikle eski halimden bahsedeyim: Zaten kendimi bildim bileli kekemelik seviyem fena değildi, bazen hiç rahtsız etmez bazen aşırı sinir bozardı tabi. Samimi ortamlarda kaygım azdı ama yine de duyarlıydım hele ki yabancılara karşı aman aman, ilk tanışma vs özellikle kalabalık ortamlarda öyle kasıyorum ki ışınlansam da kurtulsam keşke modundaydım Smile

Özgüveni arttıracak ne varsa onu yapmaya çalışıyorum. Bu herkeste farklı oluyor çünkü özgüven veren hobiler, düşünceler, ilgi alanları farklı. mesela benimkiler: iyi derecede basketbol oynamak, dövüş sanatlarından Muay Thai antrenmanı, yazılımdan anlamak,  yabancı dil konuşabilmek, bodybuilding, sağlıklı beslenme, teknolojiyi yakında takip etmek, dış görünüşe önem vermek(kıyafet, vücut, saç, diş, parfüm vs), ekonomi - finans - politika'dan anlamak, rock müzik, bilim kurgu filmleri vs liste uzar gider. Kapsamlı düşünmesem de şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu yazdıklarımın hepsi benim iyi hissetmeme yardımcı oluyor. Böylece psikolojim normal oluyor, haliyle beynim, sinir sistemim, kaslarım vs ne varsa beni kasmak için hazırda bekleyenleri gevşetiyor.

Takılma hisleri geldiğinde diyorum ki yalnızken nasıl konuşuyordun ve defalarca yüzlerce kişiye kendini dakikalarca, bazı ortamlarda saatlerce gayet güzel ifade ettiysen, yine durum benzer bu yüzden saçma sapan endişeler içine girme, kurtul şu kırık beyninin eskiden kalan ruhsal travmalar sayesinde sana oynadığı oyunlarından ve rahatla (bazen olmuyor tabi marş basmıyor, motor tekliyor vs sorun değil çünkü derim ki arkadaşlar kekemeyim o yüzden arada takılıyorum kusura bakmayın.(Zaten benim kekeme olduğumu bilen ama hakkında konuşmadığımız ama irtibatta olduğum herkesle açık açık kekemeliğim hakkında konuşmuşum rahatça hatta yeni tanıştığımda bile konusu geçtiği anda benim kekeme olduğumu farketmeyecek olsa bile hazır fırsat gelmiş yani yapıştır Smile ) Bu arada kekemeyim diyorum ama hala mı çok endişeliyim enteresan bir şekilde ? ki bundan fazlası olmadı yıllardır. Ama olmaz diye bir şey yok hayal - kabüs makinesi beyin için Smile Ama sorun da yok çünkü o zaman için de hazırlık yapmışım bunlara duyarsızlaşma adı altında, yani zaten defalarca istemli olarak bazen tekrarlı olarak bazen sadece kitlenerek bazen abartarak kekelemişim çok ağır bloklarla göstere göstere en sıra dışı ikincil davranışlar eşliğinde.. ve yine en fazla bu kadar rezil olurum zaten oldum bile bile. Kendime dibin dibini göstermek için farklı şehirlerde(kendi şehrim küçük ve tanıdık insanlara nöbet geçirir gibi ağır kekelediğim halimi gösterip sonra normal konuşmaya dönmek garip hissettiriyor Smile ) sokak sokak, dükkan dükkan gezmişim, bazen adres sormuş, bazen ürünler hakkında sorular sormuş bazen de uzun uzun muhabbetlere girmişim, kekelediğim anlarda insanların tepkilerini, kendi ruh halimi analiz etmişim. Telefonda konuşmuşum bir sürü kişiyle sırf duyarsızlaşma adına almayacağım ev, araba, binmeyeceğim otobüs, sipariş etmeyeceğim yemek, geçmeyeceğim gsm operatörü, yatırım yapmayacağım banka - aracı kurumdan bilgi almış ve ya pazarlık yapmışım, discord server'larında tartışma kanallarına girip kekeme olmayan kişilere karşı hararetli bir şekilde görüşümü savunmuşum sırf gerginken ne durumdayım görüp bu hızlı ve söz kesen kişilere karşı nasıl mücadele etmem gerektiğini öğrenmek adına)

Otorite gördüğüm kişilere karşı duyarlılığım olunca ve ya artınca zaman zaman ıslak kedi yavrusu gibi hissederdim kendimi ama şimdi yürüyüşüm, kapıdan girişim bile farklı, başım dik, tavrım net. Bu tarz yüksek gördüğüm kişileri hemen yükseldiği yerden alıp kendi seviyeme indirmeyi öğrendim ki şöyle karşımda otursunlar, fazla uçurdu çünkü kekemelik ezikliğinden adrenalin delisine dönmüş beynim onları , gerek yok Smile karşımdaki de benim gibi bir insan, nedir yani olayı ki ne beklentim var da ben karşısında kasılıyorum ölüm yok ya sonunda ki varsın ölüm olsun en kötüsü bu olur yani, zaten ölmeyecek miyim de hayali dertler ediniyorum.

Modifikasyon kısmı: Modifikasyon teknikleriyle kafayı bozmuştum, zamanında, kurtuluşun yollarından olmuşlardı benim için ve işe de yarıyorlardı, biraz değişik olsa da kekelememi, bloklarımı büyük oranda engelliyordu. Tekniklerden ne varsa günümüzde de bilinen tek tek uygulamaya çalışıp bunları harmanlayıp kafama göre, konuşma şeklimi değiştirip akıcılığımı korumaya çalıştım ve bunu otomatiğe bağladım ve 5-6 yıldır. Önceleri taramalı tüfek gibi neredeyse dediğim belli olmayacak şekilde hemen kelime çıksın da kekelemeden şu konuşmayı atlatayım kafasından tam tersi süre senin, kekeme olmayan kişilerin konuşma şekillerinden çok uzaklaşmadan(ki böylece fazla garip görünmesin) nasıl rahat ediyorsan konuşmanı ona göre şekillendir kafasına girdim. Bu rahat konuşma şekli de duyarsız olma nedenlerim arasında. 

Bu cevap niteliğindeki, kekemeliğimin kontrolünü ele alışımdaki yazımı, tüm kekemelere bir yerinden faydası olması dileğiyle açıktan paylaşmak istedim. İyi çalışmalar, sağlıklı günler herkese. Angel
Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, eline kalemine sağlık
(05/02/2021, 22:21)PetraS demiş ki: [ -> ]Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, eline kalemine sağlık

estağfurullah rica ederim Petra Hanım, asıl sizler sağ olun yoğun emekleriniz için.