Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemelikte Gönüllü Kekemeliğin Önemi-Duyarsızlaştırma-Van Riper -Videolu Anlatım
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Merhaba Arkadaşlar,
Hep anlatılan kekemelik terapilerindeki gönüllü kekemelik meselesinin faydaları, nasıl yapılacağı ve nasıl bir sürecin beklediğiyle ilgili genel anlatım videosu. Sorularınız varsa bunun altına veya youtube yorumlarına da yazabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=Tenycd8MjVs
Tesekkürler Ercan bey,

Bu tip videolar sayesinde Van Riper teknigini anlamak ve kavramak daha kolaylasacaktir. Emeginiz icin tesekkürler.

Durmak yok kekelemeye devam Big Grin
Ağzınıza sağlık Ercan bey.Van Riper metodunu 12 yaşındaki oğlumla beraber uygulamamız doğru olur mu yoksa Van Riper metodunu mutlaka profesyonel yardım alarak mı uygulanmasi daha doğru olur.Bu arada Kocaeli de dil ve konuşma terapisti dahil çeşitli merkezlere gittik ama Van Riper metodunu bu grup sayesinde ilk defa öğrendim.Bu yöntem bu kadar geçerli ve başarılıysa terapistlerin bu yöntemi uygulamamalarinin sebebi ne olabilir çok merak ediyorum doğrusu Ercan bey?Abartmiyorum sizin,Petra hanımın ve diğer arkadaşların anlattıklarının yüzde hatta binde birini gittiğimiz terapistlerden duysaydim inanın gam yemezdim.Canım oğlumda oradan oraya savrulmazdı.
Ayhan bey merhaba
Güzel geri dönüşümleriniz için teşekkür ederim.
Alıntı: Van Riper metodunu 12 yaşındaki oğlumla beraber uygulamamız doğru olur mu yoksa Van Riper metodunu mutlaka profesyonel yardım alarak mı uygulanmasi daha doğru olur

Konuşmayla ilgili kaygıların korkuların artmasıyla birlikte konuşmanın blok ve ikincil davranışlara doğru giden sürecin görüldüğü her yaşta uygulanabilir. Önemli olan uygularken çocuğunuza bunun iyi anlatılabilmesi, videoda da bahsettiğim gibi bunun bir oyun veya eğlendirici bir şekilde sunulabilmesi ve bu oyunun içinde de çocuğunuza bu rolün verildiği vb şekilde yumuşatıcı şeylerle sunulması. Çünkü çocuk zaten kekelemeye karşı müthiş korkusu var. Sürekli kaçınma davranışları içinde. Bir de hadi bunu yapmamız lazım deyip direk mecburiyetten ötürü yapılırsa başlangıç olarak çocuk duygusal acı çekebilir. Zaten bunu yaparken özellikle çocuklarda başta aile birlikte yapılması önemli.. Hatta bazen önce baba veya anne gidecek yabancıya, bilerek kekeleyecek, çocuk da izleyecek. Bunun bir problem olmadığını görecek ve ebevenyini taklit edecek. Yani bunu yaparken alıştıra alıştıra ve zevk alarak yaptırmak lazım. Bu konuda profseyonel yardım almanızda yarar var. İmkanınız varsa uzun metrajlı bir destek alabilirsiniz Ama imkanınız kısıtlı ise uzun boyutlu değil de mantaliteyi ve ebevenyler olarak kendi başınıza yaptırabilmeyi öğrenecek kadar alsanız yeterlidir.. Tabi sizin de tıkandığınız yerlerde terapistin desteği iyi olur.

Alıntı: Bu yöntem bu kadar geçerli ve başarılıysa
Van riper ekolünün en önemli faydası kekemeliğin sizin için hayatınızda bir engel, problem olmaktan çıkarıtyor. Kekemelikte yüzde yüz geçme diye bir şey özellikte yetişkinlikte biraz hayal. İzleri etkileri bir şekilde kalıyor. Önemli olan takılsan bile hayatında gerçekleştirmek istediklerini yapmada kekemelik önünde engel olmasın. Yani duygularını düzgün hale getirdikten sonra kekemelikle baş edebilmek daha rahat hale geliyor.

Alıntı: terapistlerin bu yöntemi uygulamamalarinin sebebi ne olabilir çok merak ediyorum doğrusu Ercan bey?

Bence Tr de bunun uygulanmasının sebebi, çok fazla bilinmiyor olması. Yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Bir de belki de bana göre çok fazla reklam kokmaması Smile Bir de kekeleyerek kekemelik mi çözülürmüş diye sureten bakılması.. Biraz bizim insanımız duygulardan ziyade şekle (akıcılığa) önem verdiği için akıcılık reklamı yapılan yerler daha popüler oluyor maalesef. Ama orada da daha sonra binbir hayal kırıklıkları vb.