avatar Tarih: 23/10/2020, 11:16Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi!
  Şifremi Unuttum?   
Kayıt Ol Sıkça Sorulan Sorular Sosyal Ağlarımız Arama Üye Listesi

Kekemelik Forum Sitesine Hoşgeldiniz.
Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız.

Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz;
Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz.
Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için üye olabilirsiniz...


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alman forumundan cevap
26/04/2018, 17:57
 
#1
Merhaba arkadaşlar,

maalesef air flow ile ilgili hala bazı yanlış anlaşmalar vardır.
Biz forum yöneticileri olarak hiçbir zaman reşit olan hiçbir kullanıcıya air flow'u denemeyin demedik.

Biz sadece olası geri dönüşlerden dolayı uyarıda bulunmak istedik.
Maalesef air flow'u tanıtan arkadaş hiçbir şekilde uyarılarımıza kulak vermedi ve metodunu daha birkaç aydır kendisi uygularken yüzyıldır aranıp bulunmayan 'kesin çözüm' olarak tanıttı.

Mutlaklığıyla, asılsız iddialarla kendisini haklı çıkarmaya çalıştı.

Kekemelikte 3-4 aylık başarılar maalesef hiçbir şey ifade etmiyor. Devam etmekte fayda var mı? Var, pes etmek yanlış olur.
Ama her terapiden önce doğru hedefler belirlenip adım adım uygulanmalı.

'Asla bir daha kekelememek' hedefi hem yanlış hem gerçek dışı olur.
Kekeme bireyler bunu istiyor mu? Tabii ki istiyor.
Ancak bu hedefi gerçekleştirebilen bir terapist henüz bulunamadı.

Anıl bey yöntemini Alman forumunda da yardım amaçlı tanıttı ve - beklediğim gibi - kimse kulak asmadı. 
Almanya'da hiç kimse bir kekemeyi 'seni kekemelikten kurtarabileceğim' diye kandıramıyor, canları çok yandı, çok güzel ve gerçekçi yaklaşan terapistler var çünkü.

Alman forumunda bir uzmandan aldığı cevabı sizinle paylaşmak istiyorum.
Ve yine de diyorum: siz yine bildiğinizi yapın. Belki başarılı olursunuz!

(Almanca'dan Türkçe'ye çevrilmiştir)
Torsten demiş ki:
tunnel79 demiş ki:Leider bekomme ich keine Interesse an meine wissenschaftliche Lösung hier...
Maalesef burada bilimsel çözümüme ilgi duyan yoktur...
Hallo Anil,
Merhaba Anıl,

es gab viele Stotterer, die etwas gefunden haben, das ihnen selbst geholfen hat, und die dann geglaubt haben, sie hätten das Rätsel des Stotterns gelöst. Wenn du, wie du schreibst, eine Gruppe von 30 Leuten hast, die deine Methode testen, dann ist das doch schon ziemlich gut. Du solltest dann mit diesen 30 die Methode über einen längeren Zeitraum – sagen wir: ein Jahr lang – testen, um zu prüfen, ob die Verbesserung des Sprechens wirklich nachhaltig ist. 

senden önce birçok kekeme, kendilerine yardım eden bir yöntem bularak kekemeliğin sırrını çözdüklerini düşünmüşlerdir. Eğer yazdığın gibi yöntemini deneyen 30 kişilik bir grubun varsa, bu oldukça güzel bir durum. O halde bu 30 kişiyle uzun bir süre - diyelim: bir yıl kadar - çalışarak konuşmalarındaki düzelmenin gerçekten kalıcı olup olmadığını denetlemen lazım. 

Es ist nämlich so, dass sehr viele Methoden und „Tricks“ kurzzeitige Effekte haben, die einige Wochen oder Monate anhalten können. Doch danach kommt das Stottern zurück, Diesen „Rückfall“ empfinden die Betroffenen dann als Enttäuschung oder als Versagen – sie sind seelisch verunsichert, und ihr Stottern ist manchmal stärker als vorher. Deshalb ist es wichtig, eine neue Methode längere Zeit zu testen, bevor man sie anpreist. 

Çünkü gerçek şudur ki birçok yöntem ve 'hileler'in birkaç hafta veya ay devam eden kısa süreli etkileri vardır. Fakat daha sonra kekemelik geri döner ve bu 'nüksetmeyi' ilgili kişiler büyük bir hayalkırıklığı veya başarısızlık olarak algılarlar - onların psikolojileri bozulur ve kekemelikleri bazen önceki durumdan daha kötü bir hal alır. Bu nedenle yeni bir yöntemin reklamı yapılmadan önce uzun süre denenmiş olması gerekir.

Was die Wissenschaftlichkeit betrifft: Die Behauptung von Dr. Martin Schwartz (dem Erfinder der Passive-Airflow-Technik), dass Stottern durch einen stressbedingten Verschluuss der Stimmbänder entsteht, ist wissenschaftlich falsch. Deshalb wird er in der wissenschaftlichen Community auch nicht ernst genommen.

Bilimsellik iddiasına gelince: Passive-Airflow-Tekniği'ni geliştiren Dr. Martin Schwartz'ın, kekemeliğin stres bağlamında ses tellerinin kapanması sonucunda oluştuğu iddiası bilimsel olarak yanlıştır. Bu nedenle de kendisi bilim topluluğunda ciddiye alınmıyor.

Die Methode (oder der Trick) – vor dem Sprechbeginn ein wenig Luft auszuatmen und dann in diesen schon vorhandenen „Ausatemstrom“ hinein zu sprechen – ist aber sinnvoll für diejenigen, die oft am Beginn einer Äußerung oder nach einer Sprechpause einen Block haben (oder befürchten). 

Anılan yöntem (veya trick) yani konuşmadan önce biraz nefes verip, verilen nefesle birlikte konuşmaya başlamak özellikle konuşmaya başlarken veya ara verdikten sonra blok yaşayan (veya blok oluşur diye endişelenen) insanlar için anlamlı olabilir.

Deine Hypothese, Anil, dass (alle) Stotterer eine zu starke Ausatmung haben, ist aber wirklich Unfug. Wenn man beim Sprechen stärker ausatmet, wird die Stimme lauter. Wenn du selbst früher beim Sprechen zu stark ausgeatmet hast, dann müsstest du permanent sehr laut gesprochen haben. Ob das der Fall ist, weißt du selbst am besten.

Anıl, senin tüm kekemelerin nefes verme prosedürlerinin çok kuvvetli (hızlı) olduğu varsayımın gerçekten uyduruktur. Bir insan konuşurken nefesi daha fazla (hızlı) verirse, sesi yükselir. Eğer sen kendin daha önce konuşurken fazlasıyla kuvvetli nefes verdiysen devamlı olarak yüksek sesle konuşmuş olman lazım. Bunun öyle olup olmadığını en iyi sen bilirsin.

Torsten


#kekelemek #kekemelik #vanriper


Şu anda bu konuyu okuyanlar
1 Ziyaretçi

« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Türkçe Çeviri: MyBB Grup
Forum Yazılımı: MyBB